Čo je jedna z prvých otázok, ktoré sa spýtate vášho nového známeho? Meno už poznáte. Viete, kde žije. A nakoniec vás zaujíma, čo dotyčný robí.
Kedysi boli odpovede celkom jednoduché. „Som účtovník… farmár… lekár… právnik.“ Stačilo jedno slovo a každý vedel, čo si má pod tým predstaviť.
Časy sa zmenili. Profesie sú o niečo komplikovanejšie. Vznikli povolania, ktoré pred desiatimi rokmi ešte vôbec neexistovali. A často nevieme, čo si pod tým predstaviť. Napríklad také ako:
- social media manažér,
- motivačný kouč,
- User Experience expert,
- PPC špecialista,
- vedúci helpdesku
Už teraz vidím pohľad mojich rodičov, keby som povedal „Inak, som bloger.“. Na tvárach by mali prekvapený a zmätený výraz, obočie zdvihnuté. Po ňom by nasledovala otázky, či ma také zamestnanie nedostane do kriminálu. Po pár vetách by som im to hádam uspokojivo vysvetlil.
Všetko je na webe. Aj životopis
Veľa vecí vo svojom živote presúvame do online sveta. Pred rokmi bolo dôležitých niekoľko papierov, ktoré ste poslali potenciálnemu zamestnávateľovi. Tie vás dostali na interview. Dnes? Zamestnávateľ si vás bez problémov „vygoogli“. Váš online životopis je spleťou výsledkov vypľutých vyhľadávačom.
Preto by ste mali svoju online vizitku vedieť dobre zmanažovať a optimalizovať. Koľkokrát ste čítali o človeku, ktorý stratil zamestnanie kvôli neuváženému víkendovému statusu na Facebooku alebo Twitteri?
Zamestnávatelia majú radi oduševnenie pre kariéru. Preto napríklad taký vlastný blog môže byť tým, čo rozhodne o vašom (ne)vystúpení z davu.
21 krokov ako zlepšiť LinkedIn profil
Sieť LinkedIn úplne zmenila vnímanie online životopisov. Ak chcete uspieť v súčasnosti, dobre spravený LinkedIn profil je základom. Melonie Dodaro je „kanadskou expertkou č.1 na LinkedIn“. A je jasné, prečo.
Na tomto linku nájdete infografiku, na ktorej Melonie opisuje 21 krokov k dobrému LinkedIn profilu. O aké kroky ide? Čítajte nižšie:
- Vaše profilové meno by malo obsahovať iba vaše skutočné meno.
- Váš headline by mal byť príťažlivý a obsahovať všetky kľúčové slová a frázy, ktoré by sa mali objaviť vo výsledkoch vyhľadávania.
- Profilovú fotky by vám mal spraviť profesionál.
- Konexie v online svete sú dôležité. Preto majte aspoň 500 prepojení. To vám na webe dodá vážnosť a dôveryhodnosť.
- Vyplňte všetky dôležité kontaktné informácie.
- Upravte názov vašich stránok, aby ste zaujali cieľovú skupinu.
- Upravte URL na svojho profilu.
- Denne aktualizujte svoj status a prinášajte vašej sieti kontaktov pridanú hodnotu. Môže to byť váš posledný blogpost, prezentácia alebo nejaký zaujímavý obsah hodný zdieľania.
- Používajte kľúčové slová a frázy, vďaka ktorým si nájdu vás alebo váš biznis.
- Píšte v prvej osobe.
- Hovorte priamo k vašej cieľovej skupine, aby sa vo vašich slovách našla.
- Pridajte video alebo slideshow. Veľa ľudí radšej pozerá ako číta.
- Povedzte ľuďom, aby stlačili „play“. Nie je to také jasné.
- Sekciu „Skills & Expertise“ (Zručnosti & Znalosti) vyplňte kľúčovými slovami. Dajte také, ktoré chcete, aby vám vaše kontakty potvrdili.
- V sekcii „Projects“ (Projekty) vyzdvihnite to, čo ponúkate zadarmo na stiahnutie. Alebo predveďte produkty a služby, ktoré propagujete.
- Opäť, vaše súčasné aj minulé pracovné skúsenosti zaplňte kľúčovými slovami, vďaka ktorým vás nájdu.
- Kľúčové slová použite tiež, keď budete vypĺňať sekciu „Experience“ (Skúsenosti).
- Zaistite si aspoň 10 odporúčaní.
- Doplňte všetky vaše skúsenosti s dobrovoľníctvom; vrátane všetkého, čo podporujete.
- Vypíšte do sekcie „Honors & Awards“ (Uznania & Ocenenia) akékoľvek významné mediálne ocenenia, uznania a výkony. Zvyšujete tak svoju dôveryhodnosť.
- Staňte sa členom 50 skupín.
Tak, a teraz do práce!
zdroj: jeffbullas.com