Home / blog / Wordcamp Praha 2014: Od blogovanie až po pluginy

Wordcamp Praha 2014: Od blogovanie až po pluginy

Priaznivci Wordcampu si mohli prísť predošlý víkend na svoje. V HUB Praha sa 22. februára uskutočnilo prvé stretnutie nadšencov redakčného systému WordPress. Čo sa tam dialo a ako bolo?

S Lukášom sme sa prihlásili, no nakoniec som šiel sám. Luki nanešťastie ochorel. Tak som si našiel Drtinovu a po vstupe do vchodu som zastal. Nie že by som bez neho nechcel ísť, no ľudia stáli až po vchodové dvere. Lístky sa zjavne vypredali.

marek_prokop_wordcamp_prahaNašťastie registrácia postupovala rýchlo. Zahlásil som sa a prevzal si darčeky – hrnček a antistresovú loptičku (nie, organizároti tým nechceli nič naznačiť :) ). Bolo to prvýkrát, čo som sa nachádzal v podobných coworkingových priestoroch. A musím povedať, páčilo sa mi. Bar, meetingovky, knižnica, pohodlné kreslá aj pracovné stoličky, spoločné priestory – všetko veľmi fajn. Tak som si našiel príjemné kreslo niekde vzadu (vedel som, že budem musieť aj pracovať na compe, tak nech neruším).

Pár minút po desiatej nás privítal jeden z organizátorov – Radek Kučera. Hneď potom spustil aj prvú prednášku. V nej hovoril o využití WordPressu pre firemný web. Dal konkrétne tipy a ukázal zopár pluginov. Medzi jednotlivými 45-minútovými blokmi bola coffee break na zoznámenie sa, otázky, občerstvenie a kávičku.

Prednášky boli rozdelené na dve časti – pre developerov a pre klasických užívateľov. Osobne som sa zúčastnil iba toho pre užívateľov. Aj to mi niekedy stačilo. Niektoré prednášky boli zaujímavé, niektoré menej a niektoré vôbec. Tešil som sa najmä na dve z nich – Co jsem se naučil za deset let blogováni (Marek Prokop) a WordPress pre SEO (Pavel Ungr). Prvá preto, že blogujem, a tak tieto skúsenosti by mohli prísť vhod. Druhá preto, že bez SEO sa copywriter ani nijaký iný autor ani nepohne.

marek_prokop_wordcampMarek Prokop je človek, ktorý založil niekoľko blogovacích webov. Medzi prvými bola v roku 2002 Sova v síti. Odvtedy bloguje a píše v podstate dennodenne. Rozbehol ďalšie svoje weby a konzultoval blogy svojich klientov. Práve preto som sa tešil, čo všetko sa dozviem. Dozvedel som sa …málo. Ak vôbec niečo. Prvým prekvapením bolo, že Marek nemal pripravenú prezentáciu. V rukách mal pár poznámok. Preto sa počas jeho prednášky nebolo čoho chytiť. Môj dojem z jeho príhovoru bol neurčitý, akoby nemal smerovanie.

Akosi tomu chýbala “šťava”. Nechcem tu však viac hodnotiť jeden príhovor človeka, ktorý má za sebou toľké skúsenosti a ja ho okrem toho príhovoru nepoznám. Preto by som tu skončil. Kto ho poznáte, viete, aký naozaj je. A kto ho nepoznáte, spravte si o ňom obraz z toho, čo robí najlepšie – blogovanie.

Pavel Ungr poňal prednášku veľmi prakticky. Pavel je skúseným expertom na SEO a inbound marketing po celej Českej republike. Okrem toho miluje sociálne siete a pod jeho článkami ich všetky nájdete. Počas príhovoru prešiel obrovským množstvom pluginov pre efektívnejšiu SEO optimalizáciu použiteľných vo WordPresse. Až sa človek zľakol, že si nič nezapamätá. Nakoniec nás však milo prekvapil. Všetky pluginy nám naservíroval na jednom jedinom linku. Veľmi zaujímavá prednáška.

wordcampAk ide o ostatných spíkrov a príhovorov, možno by som vypichol ten o licenciách. Na nej Tomáš Cirkl vysvetľoval, čo vlastne znamená Creative Common License. Zistil som, že existuje aj pojem “No Rights Reserved”. Ide o opak známeho “All rights reserved”. Možno túto licenciu poznáte pod skratkou CC0. Tatkiež vystúpila Agnes Bury s prezentáciou o tom, ako možno WordPress web používať v rôznych jazykových mutáciách. Možno na to použiť napríklad WooCommerce multilingual spolu s The WordPress Multilingual Plugin. Práve za nimi stojí firma onTheGoSystems, v ktorej Agnes pracuje.

Ostatné prednášky ma až tak nezaujali. Možno to bolo len tým, že osobne až tak s WordPressom nepracujem alebo som práve vtedy musel riešiť niečo iné, a tak som nedával pozor (za čo sa naozaj ospravedlňujem). Zoznam všetkých rečníkov a program nájdete na stránke Wordcampu Praha.

Je určite dobré, keď sa takéto konferencie konajú. Môže sa budovať komunita, možno otvárať nové témy, získavať kontakty, pomôcť si. Klobúk dole pred organizátormi za všetku snahu a vynaložený čas. Pre slovenských nadšencov sa chystá Wordcamp Slovensko na 26. apríl. Súdiac podľa spíkrov minulého ročníka sa je na čo tešiť.

Pridáte sa? Používate WordPress?

zdroj fotografií: 2014.prague.wordcamp.org

Scroll To Top
Táto stránka využíva súbory Cookies Chcem vedieť viac.