Pre niektorých módne slovo, pre iných pozostatok ekonomickej krízy a pre ďalších skvelý spôsob ako znížiť náklady a maximalizovať zisk. Aj toto je optimalizácia podnikových nákladov. Jedni sa snažia znížiť náklady kúpou lacných HP tonerov, iní tlačia výdavky vo výrobnom procese čo najnižšie, ďalší hľadajú optimálny počet svojich zamestnancov a potom sú tu aj takí, ktorí využívajú výhody offshore a onshore firiem. Aké výhody prinášajú a aký je medzi nimi rozdiel?
Výhody offshore spoločností
Offshore spoločnosti sú také firmy, ktoré majú sídlo v daňových rajoch. Daňové raje sú väčšinou maličké exotické krajiny, ktoré ponúkajú pre podnikateľov jednu obrovskú výhodu – nulové alebo takmer nulové daňové zaťaženie. Odhady hovoria o tom, že až 60 % svetového bohatstva sa nachádza v týchto daňových rajoch. Ide o krajiny s atypickým ekonomickým systémom, vďaka ktorému spoločnosti minimalizujú daňové náklady. Populárne je založenie offshore spoločnosti na Seychelách, v Paname, Belizé či na Britských panenských ostrovoch.
Výhody onshore spoločností
Hlavným rozdielom medzi offshore a onshore spoločnosťami je ten, že onshore firmy majú sídlo v krajinách so štandardným ekonomickým a daňovým systémom. Ale tento systém je výhodnejší ako ten, ktorý majú podnikatelia vo vlastnej krajine. Aj preto do onshore krajín patria štáty ako Veľká Británia, Holandsko, Luxembursko či Cyprus. Práve založenie spoločností na Cypre patrí medzi najobľúbenejšie. Niet sa čomu čudovať, daňové zaťaženie na Cypre patrí medzi tie najnižšie v celej Európskej únii.
Ako poedal jeden z najbohatších Slovákov, Patrik Tkáč: „Áno, odporúčame svojim klientom, aby využili všetky zákonné možnosti na maximalizáciu svojho zisku. Cyprus vďaka špecifickej legislatíve a v kombinácii s našou legislatívou umožňuje znížiť na minimum náklad súvisiaci s takzvaným kapitálovým ziskom.” Chcete sa o tejto možnosti dozvedieť viac? Navštívte stránku CompanyFormation.sk.