Už samotný proces sťahovania je dosť komplikovaný a pridá vám mnoho vrások na tvári. A potom na vás ešte čakajú opletačky s úradmi, pretože musíte ohlásiť zmenu bydliska.
Lenže čo robiť v takom prípade, keď sa sťahujete iba do podnájmu a majiteľ tohto bytu vám odmieta udeliť prechodný či trvalý pobyt na tejto adrese, čo je bežná prax? Prečo sa to deje a ako to vyriešiť?
Strach z exekútora
Najčastejším dôvodom toho, že vám majiteľ bytu nechce potvrdiť prechodný pobyt na danej adrese, je strach z exekútora. Obava z toho, že dáte prechodný pobyt prakticky neznámemu človeku, ktorý môže mať aj dlhy.
A v prípade, že by došlo na exekúciu, tak sa majitelia boja toho, že by exekútor zabavil majetok vlastníka bytu, v ktorom má dlžník zapísaný prechodný pobyt. Toto je však protizákonne a žiaden exekútor nemôže takto konať.
Porušujete zákon
Slovenská legislatíva hovorí o tom, že ak sa budete zdržiavať mimo svoje trvalé bydlisko viac ako 90 dní, máte povinnosť túto skutočnosť nahlásiť príslušným úradom. A to najneskôr do 10 dní po tom, čo ste opustili adresu trvalého bydliska.
Hrozí vám nejaký postih? Nie, za nedodržanie tohto zákona vás nečaká žiadny reálny postih. Úrady však chcú mať adresu, na ktorej vás môžu zastihnúť v prípade potreby.
Zjednodušte si život
Aj napriek tomu, že vám žiaden právny postih nehrozí, je lepšie získať prechodné či trvalé bydlisko na mieste, kde žijete. Prečo? Pretože vám to zjednoduší množstvo vecí – komunikáciu s úradmi, hľadanie školy či škôlky pre vašu ratolesť, nového lekára v novom meste alebo problémy so získaním rezidentskej parkovacej karty.
Kde môžete získať prechodný či trvalý pobyt v Bratislave? Navštívte internetovú stránku Mojpobox.sk a zjednodušte si tieto procesy a konečne prestanete porušovať aj zákon. Síce bolo vzrušujúce žiť za hranicou zákona, ale je čas posunúť sa ďalej.