Home / Nezaradene / Vianočné darčeky, ktoré svojim zamestnancom rozhodne nedávajte

Vianočné darčeky, ktoré svojim zamestnancom rozhodne nedávajte

Aj keď tradícia firemných večierkov je rok od roku v slovenskej firemnej kultúre viac zakorenená, o vianočných darčekoch pre zamestnancov to bohužiaľ stále neplatí. Veľké percento firiem na darčekoch pre zamestnancov šetrí a neobdaruvává ich vôbec, prípadne im venuje len reklamné predmety s logom.

Darčeky patria k Vianociam aj vo firmách, avšak zle zvoleným darčekom si skôr odtrhnete hanbu a vo vzťahu k zamestnancom napáchajú viac škody ako úžitku. Akým darčekom sa vyhnúť?

Vhodným vianočným darčekom svojich zamestnancov môžete nielen milo prekvapiť, ale aj vyjadriť poďakovanie za doterajšie pracovné nasadenie a zároveň ich motivovať k budúcej spolupráci. S krátiacim sa dňami a blížiacimi sa vianočnými sviatkami rad zamestnávateľov premýšľa, či do tejto položky v rozpočte investovať, prípadne uvažuje, aké vianočné darčeky vybrať.

Hoci v tejto oblasti neexistuje žiadna záväzná norma, predsa len tu je nepísané etiketa, ktorou sa obdarovávanie podriadených riadi. V prípade, že ju ako zamestnávateľ nedodržíte, hrozí, že si spravíte spoločenskú hanbu s negatívnym dopadom na pracovné vzťahy. Viete, aké typy darčekov sú pre zamestnancov absolútne nevhodné?

Firemné reklamné predmety

Pre zamestnávateľov lákavý a nie príliš nákladný darček. Len máloktorého zamestnanca naozaj poteší, keď si pod vianočným stromčekom rozbalí reklamné predmety s logom firmy, ktoré bežne dávate obchodným partnerom či zákazníkom.

Vytvoríte tak o sebe nežiaduci dojem, že ste škrt, s darčekmi ste si príliš hlavu nelámali a obdarovali ste svojich zamestnancov vecami, ktoré zostali na sklade.

Príliš originality škodí

Pokiaľ máte ambície odlíšiť sa svojimi darčekmi od ostatných firiem, je to určite chvályhodné. Popremýšľajte však nad adekvátnou mierou originality takéhoto darčeka. Vyhnite sa žartovným darčekom, pretože humor je vysoko individuálna záležitosť, a čo vám môže pripadať treskúco vtipné, môže u druhej strany vyvolať rozpaky či pohoršenie.

Podobne nevhodné sú aj darčeky sa sexuálnym podtextom či príliš osobným rozmerom, ako je napríklad parfum či oblečenie. Zamyslite sa tiež, či všetci zamestnanci ocenia zoskok padákom namiesto luxusného darčekového koša s vybranými pochutinami. Dobré jedlo ešte nikoho neurazilo, zatiaľ čo milovníkov adrenalínu je medzi nami poskromne.

Ledabolo zabalené čosi

Aj ten najlepší darček dokáže zamurovať neúhľadné a na pohľadu odbyté darčekové balenie. Väčšina firiem má ten nešvár, že si síce dá prácu s výberom pekného darčeka, ale baleniu už toľko pozornosti nevenuje. Prvý dojem je dôležitý a kvalitný, pútavý obal dokáže darček pozdvihnúť o úroveň vyššie.

Ak nechcete mať starosti s výberom vhodného obalu, obráťte sa na popredného tuzemského výrobcu obalových materiálov Paketo.sk. Ponúka krásne darčekové krabičky s elegantným dizajnom hneď v niekoľkých variáciách, vhodné pre mužov aj ženy. Zoženiete tam okrem iného aj gastro obaly vrátane podnosov na víno a atlasovej dekoračnej stuhy.

Darčeky iba vyvoleným

Jeden z ťažko odpustiteľných prehreškov. Nepôsobí dobre, ak firemný Ježiško nadelí len niektorým zamestnancom, najčastejšie manažérom. Túto situáciu vnímajú radoví zamestnanci obzvlášť citlivo, preto ak sa rozhodnete vianočné darčeky dávať, nadeľte všetkým bez rozdielu. Zároveň tak podporíte zdravé pracovné prostredie.

Scroll To Top
Táto stránka využíva súbory Cookies Chcem vedieť viac.