Home / zaujímavosti / DECENT spúšťa platformu na distribúciu digitálneho obsahu, aby zosadil z trónu gigantov zábavného priemyslu

DECENT spúšťa platformu na distribúciu digitálneho obsahu, aby zosadil z trónu gigantov zábavného priemyslu

Spoločnosť DECENT, založená Matejom Michalkom a Matejom Boďom zo Slovenska, dnes oficiálne spúšťa platformu na distribúciu digitálneho obsahu, ktorá využíva tzv. blockchain technológiu.

Táto platforma sľubuje lepšie podmienky pre tvorcov digitálneho obsahu v porovnaní so súčasnými gigantmi na trhu, ako sú Apple alebo Amazon. A zároveň ponúka umelcom väčšiu slobodu a kontrolu nad vlastníctvom a distribúciou ich obsahu.

DECENT umožní umelcom efektívne distribuovať akúkoľvek formu obsahu, vrátane textu, hudby, videí, e-kníh a obrázkov. Distribúcia nie je podmienená tretími stranami, čo znamená, že umelci si budú môcť sami spravovať autorské práva a nastavovať požadovanú cenu obsahu.

Poplatok za každú transakciu sa prevedie spravodlivo a takmer okamžite na účet interpreta po každej transakcii. Umelci už nebudú musieť čakať mesiace na to, aby videli peniaze za svoju prácu. V čase spustenia bude DECENT kompletne bezplatnou službou pre umelcov a spotrebiteľov.

 DECENT Blockchain bol špecificky vytvorený na to, aby zabezpečil dôveru a bezpečnosť pre všetkých jeho používateľov.

“DECENT je reakciou na problémy, s ktorými sa väčšina tvorcov obsahu v dnešnej dobe v zábavnom a mediálnom priemysle stretáva,”

 hovorí Matej Michalko, zakladateľ a CEO DECENTu.

“Existuje príliš veľa umelo vytvorených prekážok a bariér v priemysle, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú dostupnosť trhu ale aj príjmy vlastníkov obsahu.”

Hoci je zábavný a mediálny trh v dnešnej dobe obrovský, naďalej zostáva tvrdým orieškom pre samotných umelcov. DECENT odhaduje, že spisovatelia pri publikovaní prostredníctvom Amazonu strácajú viack ako 30 – 70% svojich ziskov.

Podobne, hudobníci prichádzajú o približne 30%, keď predajú skladbu cez iTunes. DECENT ponúka alternatívu, ktorá prináša zisky priamo na účet tvorcov a odstraňuje poplatky tretích strán a prostredníkov.

Tento nový model môže ušetriť obrovské množstvo výdavkov v rámci mediálneho priemyslu a distribúcie obsahu v globálnom merítku. Súčasná úroveň výdavkov sa odhaduje na nárast z 1,7 biliónov dolárov v roku 2016 na viac ako 2 bilióny dolárov v roku 2019. Väčšinu trhu s distribúciou obsahu ovládajú veľkí hráči, ktorí ponechávajú umelcov v nevýhode.

V súčasnosti existuje viacero konkurenčných projektov, ktoré taktiež vyvíjajú riešenia založené na technológii blockchain. SingularDTV sa zameriava na filmový priemysel, Ujo Music na audio obsah a DNN.media na decentralizovanú spravodajská sieť.

Vybudovanie transparentného a spravodlivého ekosystému pre všetky zainteresované strany je taktiež cieľom DECENTu, ale na rozdiel od svojich konkurentov DECENT vybudoval vlastný blockchain vyvinutý špeciálne na to, aby zahŕňal všetky formáty, ktoré si možno predstaviť – všetko pod jednou strechou.

“Väčšina moci,” dodal Michalko,

“je sústredená v rukách niekoľkých hráčov, ktorí kontrolujú toto odvetvie. Umelci, filmoví tvorcovia a spisovatelia strácajú kontrolu nad ich prácou a sú odkázaní na milosť veľkých hráčov. Navrhli sme sieť DECENT, aby sme toto všetko odstránili a priniesli sme väčšiu transparentnosť a spravodlivosť odvetviu digitálneho obsahu.”

Scroll To Top
Táto stránka využíva súbory Cookies Chcem vedieť viac.