Home / technológie / Samsung zrýchľuje prenos dát cez wi-fi až na 4,6 Gb/s

Samsung zrýchľuje prenos dát cez wi-fi až na 4,6 Gb/s

Komerčne využiteľná 60GHz wi-fi technológia v pásme milimetrových vĺn bude prínosom pre celý rad zariadení.

Spoločnosť Samsung vyvíja vlastnú 60GHz wi-fi technológiu, ktorá umožní prenos dát rýchlosťou až 4,6 Gb, resp. 575 MB za sekundu, teda päťnásobok aktuálnej maximálnej rýchlosti (866 Mb, resp. 108 MB za sekundu) dosiahnuteľnú s existujúcimi zariadeniami spotrebnej elektroniky.

Napríklad prenos filmu s veľkosťou 1 GB medzi dvoma zariadeniami bude trvať menej ako tri sekundy a nekomprimované video s vysokým rozlíšením pôjde jednoducho streamovať z mobilných zariadení do televízora v reálnom čase a bez akéhokoľvek oneskorenia.

„Samsung úspešne prekonáva prekážky v komercializácii 60GHz wi-fi technológie v pásme milimetrových vĺn a teší sa na uvedenie tejto prelomovej technológie. Nové a inovatívne zmeny čakajú zariadenia Samsung budúcej generácie, pretože sa otvárajú nové možnosti pre budúci vývoj wi-fi technológií,“

povedal Kim Chang Yong, riaditeľ DMC R&D centra spoločnosti Samsung Electronics.

Na rozdiel od súčasných 2,4GHz a 5GHz wi-fi technológií udržiava 60GHz wi-fi technológia so štandardom 802.11ad, ktorú vyvinula spoločnosť Samsung, maximálnu rýchlosť tým, že eliminuje medzikanálovú interferenciu, bez ohľadu na počet zariadení na rovnakej sieti. Odstraňuje tak rozdiel medzi teoretickými a skutočnými rýchlosťami a v porovnaní s 2,4GHz a 5GHz wi-fi technológiou vykazuje viac ako 10-krát vyššiu reálnu rýchlosť.

Až do teraz existovali značné problémy s komerčným prijatím 60GHz wi-fi technológie, pretože milimetrové vlny, ktoré sa šíria v priamom smere, majú slabú schopnosť prieniku a sú náchylné k vybočeniu, čo má za následok zlý signál a obmedzený prenos dát. Vďaka využitiu okrúhleho tvaru milimetrových vĺn, vysoko výkonným moderným technológiám a vďaka vývoju antény so širokým pokrytím, ktorá lúč vysiela, je Samsung schopný úspešne dosiahnuť najvyššiu možnú kvalitu v podobe komerčne použiteľnej 60GHz wi-fi technológie.

Samsung navyše zvyšuje celkovú kvalitu signálu tým, že vyvíja celosvetovo prvú mikrotechnológiu ovládajúcu vysielajúci lúč, ktorý v prípade akýchkoľvek zmien v komunikačnom prostredí optimalizuje komunikačný modul za menej než 1/3000 sekundy. Samsung taktiež vyvinul ako prvý na svete metódu, ktorá umožňuje pripojiť k sieti viac zariadení naraz.

Rovnako ako v prípade 2,4GHz a 5GHz spektra je 60GHz vlnové spektrum nelicencovaným pásmom po celom svete. Jeho komercializácia sa očakáva už v budúcom roku. Samsung plánuje použiť túto novú technológiu pre širokú škálu produktov, vrátane telekomunikačných, audiovizuálnych a zdravotníckych zariadení. Táto technológia bude tiež neoddeliteľnou súčasťou vývoja dôležitého pre inteligentnú domácnosť Samsung Smart Home a ďalšie iniciatívy týkajúce sa „Internetu vecí“ (Internet of Things).

Scroll To Top
Táto stránka využíva súbory Cookies Chcem vedieť viac.