Zamestnanci, ktorí pracujú mimo štandardnú pracovnú dobu, musia po novom dostávať vyššiu mzdu.
Rozhodla o tom novela zákona, ktorá je v platnosti od 1.5.2019. Samotné zvyšovanie príplatkov bolo už vopred naplánované na 2 fázy. Prvá bola uskutočnená v máji roku 2018 a druhá, konečná 1.5.2019.
Zamestnávateľom tak pribudnú nové povinnosti pre spracovanie miezd. A zároveň logicky porastú náklady na zamestnancov.
Koho sa zvýšené príplatky za prácu týkajú?
Zvýšenie príplatkov za prácu sa týka len tých ľudí, ktorí pracujú cez víkend, v noci a cez nadčasy. Takýto zamestnanci musia mať pracovnú zmluvu, alebo dohodu. Platí to však aj pre dohody o brigádnickej práci študentov.
Mzdy a personalistika sa teda zvyšovaniu musia prispôsobiť.
Za prácu v sobotu dostanú zamestnanci po novom príplatok vo výške 50% minimálnej mzdy za hodinu. V nedeľu je príplatok vo výške až 100%.
Príplatok za prácu v noci medzi 22:00 a 06:00 je v hodnote 40% z minimálnej mzdy za hodinu. V prípade rizikovej práce to je 50%.
Pri práci nadčas zaplatí zamestnávateľ príplatok podľa ustanovenia plus mzdový príplatok za nadčas. Ten sa hýbe v hodnote 25% priemerného zárobku zamestnanca.
Za sviatky ostáva príplatok za prácu v hodnote 100% priemerného zárobku zamestnanca.
Ako sa ako zamestnávateľ pripraviť a ušetriť
Ak zamestnávate menej ako 20 zamestnancov a vaša prevádzka pracuje pravidelne cez víkendy, máte nárok na úľavu.
So zamestnancami sa môžete dohodnúť na znížení príplatkov v kolektívnej alebo pracovnej zmluve. Príplatok v sobotu môžete znížiť z 50% na 45%. V nedeľu zo 100% na 90%. Avšak len vtedy, ak povaha práce a podmienky prevádzky vyžadujú. aby bola vykonávaná pravidelne cez víkendy.
V prípade práce v noci môžete znížiť príplatok z pôvodných 40% na 35%. Aj tu ale musia byť dodržané podmienky, ako pri práci cez víkend.
Príplatkom za prácu nadčas sa môžete vyhnúť tak, že zamestnancom ponúknete náhradné voľno.
Ďalším riešením ako ušetriť môže byť zavedenie automatizovaných robotov či výrobných liniek. Alebo ak je to možné, presunúť čo najviac práce z víkendov na pracovný týždeň.
Náklady nútia hľadať alternatívne riešenia. Najlepšou radou je však obrátiť sa na odborníka. Mzdový účtovník alebo skúsený personalista vám najlepšie poradí ako optimalizovať všetko, čo sa dá.