Celoeurópska výzva umožňuje aj slovenským start-upom predniesť projekty jednému z najúspešnejších európskych investorov
Slovenské start-upy majú jedinečnú šancu získať investíciu na rozbeh biznisu! Jeden z najúspešnejších európskych investorov Hermann Hauser a investičná skupina I.E.C.T. Capital Partners hľadajú najlepšie tímy, ktoré sa zúčastnia výzvy a vyhrajú týždeň v Cambridgei a súkromné stretnutie s investormi.
Výzvu slovenským start-upom sprostredkovala crowdinvestingová platforma CONDA. Prvých päť začínajúcich firiem bude mať príležitosť prezentovať svoj biznis.
„Teším sa, že spolu zažijeme sústredený start-upový potenciál z celého európskeho regiónu,“
uviedol Hermann Hauser.
Podmienkou je mať širokospektrálny model biznisu s veľkým trhovým potenciálom a silný tím. Start-up musí pôsobiť v oblasti IT alebo nových inovatívnych technológií či služieb a predviesť prvotný dopyt a klientelu. Uzávierka pre prihlášky je 1. septembra 2016.
Zo všetkých žiadateľov bude mať desať start-upov šancu prezentovať svoje podnikanie porote cez Skype. Najlepšie start-upy bude nominovať tím CONDA. Víťazi budú vybraní Radou investorov a expertov.
Prvých päť nominovaných firiem potom bude prezentovať projekty priamo pred I.E.C.T. Capital Partners a Hermannom Hauserom. Zároveň získa možnosť stráviť týždeň v Cambridgei.
Počas týždňa majú možnosť získať cenné kontakty, aby rozšírili svoje siete a stretli tímy z I.E.C.T., CONDA a regionálnych investoroch.
I.E.C.T. – Hermann Hauser je výlučne súkromná inštitúcia bez akejkoľvek podpory inými verejnými fondmi. Cieľom aktivít je podporiť podnikateľov na ich ceste k úspechu. Tím okolo zakladateľa a patróna Hermanna Hausera poskytuje podporu, expertízy a konzultácie
podnikateľom z rôznych oblastí biznisu. Skupina pôsobí v Tirolsku (Rakúsko) a funguje ako „hub“ pre regionálne, národné a medzinárodné siete. Podnikatelia profitujú zo skúseností skupiny a etablovanej značky, ktorá má dosah na globálny trh.
O crowdinvestingu:
- Crowdinvesting je vo svete nový spôsob podieľania sa ľudí priamo na úspechoch inovatívnych firiem. Každý môže investovať peniaze do konkrétnych firiem a vyjadriť im tak podporu v tom, čo robia, bez toho, aby bol milionárom.
- Crowdinvesting je tzv. mezzanínový model financovania (podružná alebo nezabezpečená pôžička), kde sa riziko rozkladá medzi firmu a investorov.
- Crowdinvesting môžu využiť nielen existujúce spoločnosti, ale aj start-upy.
- Nový model financovania je zaujímavý najmä pre firmy, ktoré potrebujú finančnú injekciu na expanziu, rozšírenie výroby alebo nové aktivity v sumách od 50-tisíc eur, ideálne 100- až 200-tisíc eur.
- Výhodou crowdinvestingového financovania pre firmy sú napríklad nižšie vstupné náklady na získanie pôžičky.
- Firma raz ročne platí iba úroky a istinu spláca až na konci platnosti zmluvy. Zároveň sa spoločnosť stáva po získaní kapitálu z crowdinvestingu dostupnejšou aj pre ďalší kapitál – súkromný či bankový.
- Výhodou pre investorov je oveľa vyššie zhodnotenie ich kapitálu než pri väčšine bankových aj nebankových produktov na trhu. Počas trvania pôžičky sa investorom totiž vyplácajú úroky štandardne vo výške 4,5 % ročne, zároveň môžu získať bonus zo zhodnotenia firmy na konci kontraktu. Investori nadobúdajú virtuálny podiel vo firme.
- Ak projekt nedosiahne minimálnu hranicu investovania, peniaze sa investorom v plnej výške vrátia.