Niekedy je dobré prispôsobiť finančné možnosti prianiam a potrebám, inokedy je potrebné upraviť naše túžby a ciele kvôli neuspokojivým financiám. Avšak aj optimálna cesta ako naplniť a zabezpečiť svoje sny sa začína prvým krokom.
Tým správnym je vypracovanie si vlastnej finančnej analýzy ktorá funguje ako ochranný kompas pre zabezpečenie finančnej istoty. Chceli by ste spoznať ako pre tok vašich peňazí nájdete ten správny smer?
Ak ste odpovedali áno, pozrite sa na tri faktory (3P), ktoré bez výnimky ovplyvňujú finančnú situáciu každého jedného z nás.
Plnenie peňažných predstáv zahŕňa:
- Poznanie cieľov, stanovenie priorít a finančného odhadu pre ich úplne naplnenie.
- Prehodnotenie doterajších peňažných investícii a ich súlad s reálnymi požiadavkami.
- Posúdenie minulého aj súčastného vlastného prijímu.
Ak vaše sny presahujú rámec možného kapitálu, skvelým riešením je zostavenie plánu ktorý bude akýmsi hotovostným radarom pre správny výber tej najvýhodnejšej pôžičky.
Finančný plán: 4 ukazovatele tej pravej pôžičky
Sledovanie úroku a úrokovej miery – Výber výhodnej pôžičky je ako kúpa kvalitných topánok. Ak sa rozhodnete správne, budete sa z nich tešiť aj celé roky. Preto je potrebné sledovať 2 hlavné ukazovatele. Zatiaľ čo úroková sadzba sa udáva v % a ročne, výška úroku predstavuje sumu, ktorú za daný úver zaplatíte.
Pri nevýhodných pôžičkách s vysokým úrokom sa môže vaša splátka vyšplhať na viac ako 160 mesiacov. A ako to vyzerá s úrokovou sadzbou? V rôznych bankách sa spotrebné úvery pohybujú na hranici približne 15-20 %.
Optimálnym stredom je 13 %. Ak však nájdete banku ktorá vám požičia pod úrovňou 10 %, môžete si s radosťou gratulovať. Zdá sa, že ste našli ponuku pôžičky ktorá je pre vás užitočnejšia ako ponuky od väčšiny ostatných bánk.
Vyhodnotenie RPMN faktoru – Aj vy sa môžete stať odborníkom na financie. A to ihneď prostredníctvom takzvaného RPMN kódu. Jedná sa o zázračný parameter ktorý ukazuje percentuálnu mieru nákladov počas celého 1 roka.
Pri výbere produktu z konkrétnej banky sa treba zamerať aj na časové obdobie splácania. Nie vždy platí, čím dlhšie splácam, tým viac ušetrím. Pozrite sa na praktický príklad. Požičali ste si 1000 eur na 10 rokov s 12% úrokom.
Pri dobe splácania plus s poplatkom za spracovanie v hodnote 100 eur, sa tak RPMN ustáli na výške 12,7 %. Zatiaľ čo v banke č.2 pri rovnakej sume pôžičky za obdobie 8 rokov aj bez poplatku, sa úroková sadzba ustáli na hladine približne 8 %.
Taktiež platí, čím sa výška RPMN znižuje, váš úsmev sa zväčšuje.
Pozorovanie vstupných poplatkov – Dobrá pôžička je ako milujúci partner. Viete, že ho máte ale nemusíte mu nič vysvetľovať. Možno práve to je dôvod prečo je bezúčelový, spotrebný úver taký obľúbený a vyhľadávaný. Výhodný z hľadiska diskrétnosti k účelu jeho použitia aj zbavenia sa určitých povinností. Napríklad bločkovania aj spomínaného vysvetľovania.
Vytvorenie rezervy – Isté je, že ani pravidelné plnenie splátok nemusí byť isté. To, že je pre vás pôžička naozajstnou istotou, môžete spozorovať na základe možnosti poistenia. Mnoho bánk vám poskytne možnosť si svoje neočakávané výdavky zabezpečiť formou poistenia.
Avšak seriózne banky vám poskytujú špeciálnejšie riešenie. Okrem základného poistenia sa môžete rozhodnúť pre takzvané komplexné. Jeho výhody aj ústretovosť sa preukazujú v priamom poistnom plnení.
Príkladom je Poštová banka, ktorej pôžička pri invalidite či úmrtí poskytne plné plnenie celej výšky nesplateného úveru, bez akýchkoľvek úrokov. Je možné ju splatiť do 1 roka, bez poplatkov a len na občiansky preukaz. Čo v praxi znamená, že skutočne výhodná pôžička je dostupná naozaj rýchlo, lacno a jednoducho.