Home / online biznis / Oplatí sa vám viac založiť si živnosť alebo s.r.o.?

Oplatí sa vám viac založiť si živnosť alebo s.r.o.?

Každý úspešný podnikateľ bol na vašom mieste. Väčšina z nich začala na rovnakej štartovacej dráhe, kedy mala iba vlastný nápad a obrovskú chuť ho zrealizovať. Všetci začínali v skromných podmienkach, kedy skúšali prvý prototyp a vylaďovali nedostatky. Neskôr, keď už boli presvedčený o tom, že so svojim nápadom prerazia, urobili krok vpred a založili si spoločnosť.

A vtedy mohla prísť prvá dilema, založiť si živnosť alebo s.r.o.? Všetci si museli vybrať jedno, alebo druhé, v závislosti od toho, čo im vyhovovalo. Ak riešite rovnakú dilemu, tento článok vám zodpovie na vašu otázku, kedy je vhodnejšie začať podnikať so živnosťou alebo spoločnosťou s ručeným obmedzením.

Živnosť

Podstatu živnosti najlepšie vystihuje jej anglický príklad – self-employed, teda „samozamestnaný“.

Živnosť je určená začínajúcim podnikateľom a najmä študentom. Výhodou tohto typu podnikania je možnosť rýchleho založenia (a aj zrušenie živnosti), nižšie daňové zaťaženie (vďaka paušálnym výdavkom) a v prvom roku nižšie odvody do zdravotnej a sociálnej poisťovne. Nevýhodou však je, že za živnosť ručíte celým svojim majetkom.

Rýchle založenie živnosti je umožnené vďaka tomu, že vytváranie živnosti je v dnešnej dobe možné aj online a v ten istý deň prakticky začať legálne podnikať. Nízke daňové zaťaženie je možné vďaka paušálnym výdavkom, ktoré si môže živnostník uplatniť v každom roku. V súčasnosti sú vo výške 20 000 eur.

Čo sa týka odvodov, študent živnostník nie je povinný platiť mesačné výdavky (61,81 eur) do zdravotnej poisťovne, tie platí až z dosiahnutého príjmu pri ročnom zúčtovaní. V rámci sociálnych odvodov platí iba v prípade, ak jeho príjem presiahol za celý rok sumu 5248 eur (údaj za rok 2016).

Spoločnosť s ručením obmedzeným (s.r.o.)

S.r.o. je obchodná kapitálová spoločnosť. Dá sa povedať, že predstavuje serióznejšie podnikanie. Väčšina podnikateľov taktiež prechádza zo živnosti na s.r.o., najmä po dosiahnutí vyšších príjmov. Je to taktiež aj kvôli vysokým odvodom, ktoré pri obchodnej spoločnosti živnostníka priamo nezaťažujú.

Ako však bolo písané, je to kapitálová spoločnosť, ktorej minimálne základné imanie je 5000 eur. Zakladá sa o niečo zložitejšie ako živnosť, avšak v dnešnej dobe je jednoduché založenie s.r.o. online. Výhodou s.r.o. je, že ako majiteľ, resp. spoločník ručíte do výšky nesplateného vkladu, ktorý je vo výške 750 eur.

Zhrnutie

Oplatí sa vám založiť si živnosť alebo s.r.o.? Záleží od viacerých faktorov, a to najmä či začínate podnikať a či podnikáte sami alebo so svojimi spoločníkmi. Tak, či onak, jedno je jasné. Svoje prvé podnikanie sa vám oplatí založiť si online.

 

Scroll To Top
Táto stránka využíva súbory Cookies Chcem vedieť viac.