Home / technológie / Nechajte si vyšetriť očné pozadie!

Nechajte si vyšetriť očné pozadie!

Oči sú nielen oknom do duše, ale aj veľmi dôležitým nástrojom, bez ktorého by si naše telo len tak ľahko neporadilo. Pomáhajú nám z okolia získať obrovské množstvo informácií. Vďaka ním rozoznávame obrazy, farby, vzdialenosť.

Z toho dôvodu by sa o oči mal každý človek starať a navštevovať pravidelne očnú ambulanciu. Niektoré ochorenia si totiž sami nemusíme všimnúť, čo môže mať nie veľmi príjemné následky.

Očné pozadie a jeho vyšetrenie

V očnom pozadí sa nachádza zrakový nerv a cievy. Práve tie môžu byť akýmsi spôsobom problematické. Poškodené môžu byť aj inými chorobami tela ako je napríklad cukrovka, čo môže vyústiť až do trvalého poškodenia zraku.

Očné pozadie skrýva odpovede na mnohé otázky a oční lekári si môžu všimnúť všelijaké zmeny, ktoré sa v človeku odohrávajú práve na základe vyšetrenia.

Ako prebieha vyšetrenie očného pozadia?

Prevádza sa pomocou špeciálneho prístroja – takzvaného oftalmoskopu a lampy. Lekár si do oka posvieti a prekontroluje celú jeho zadnú časť. Pomocou špeciálnej šošovky si obraz dokáže zväčšiť až o 15-krát, čo mu umožňuje skontrolovať všetky cievy, sietnicu aj zrakový nerv.

Predtým, ako sa lekár do vyšetrenia pustí, je nutné aplikovať špeciálne kvapky. Tie rozšíria zreničku dostatočne a lekár môže previesť vyšetrenie očného pozadia. Medzi nakvapkaním a jednotlivým vyšetrením si ale chvíľku posedíte v čakárni. Na to, aby sa zrenička skutočne roztiahla je potreba približne 20 minút.

Samotné vyšetrenie nijako nebolí, je rýchle a vôbec z neho nemusíte mať strach. Do oka vám svieti jasné svetlo, čo môžete vnímať v podobe akýchsi svetelných zábleskov. Inak však skutočne o nič nejde.

Bezprostredne po ňom si však musíte dávať chvíľku pozor a nesadať za volant, pretože vaše videnie môže byť jemne rozostrené. Rovnako by ste sa mali chrániť slnečnými okuliarmi pred svetlom, ktoré sa očiam môže javiť nepríjemne a bodavo.

Kedy sa vyšetrenie vykonáva?

Na vyšetrení je možné vidieť rôzne zmeny na cievach, ktoré sú sprievodným znakom istých ochorení ako cukrovka, vysoký krvný tlak či ateroskleróza.Ide o zradné choroby, vysoký tlak môže vyústiť až v infarkt, hoci postihnutého človeka nemusí inak nijako výrazne obmedzovať.

Aj neliečená či nedostatočne liečená cukrovka vám môže spôsobiť nemalé problémy a vedie aj k očnému ochoreniu, retinopatii a postupnej strate zraku.

Všetky spomínané choroby a rôzne zmeny, ktoré pod ich vplyvom nastali v ľudskom tele, môže lekár spozorovať práve vďaka vyšetreniu očného pozadia.

Kontrola sa ďalej odporúča pri:

· Pri poruchách zraku

· Pri podozrení na nádor či zápal

· Pred plánovanou lumbálnou punkciou

Vyšetrenie očného pozadia je veľmi dobrým nástrojom, bez ktorého by sa dnešná medicína nezaobišla. Zmeny na pozadí a ich následne odhalenie očným lekárom vám môžu v niektorých prípadoch zachrániť život.

Scroll To Top
Táto stránka využíva súbory Cookies Chcem vedieť viac.