Home / online biznis / Investovanie do fondov je výhodné, no prináša so sebou aj riziká

Investovanie do fondov je výhodné, no prináša so sebou aj riziká

Potreba požičania si finančných prostriedkov je dnes úplne bežná. Nákup nehnuteľností, elektroniky alebo rekonštrukcia si dnes vyžadujú nemálo peňazí, ktoré takmer každému chýbajú. Na to, aby si bežne zarábajúci človek mohol požičať od banky či nebankovej spoločnosti, je potrebných niekoľko krokov a banky ponúkajú množstvo produktov, po ktorých môže siahnuť. Na druhej strane, na trhu sa objavujú aj produkty, prostredníctvom ktorých si človek môže sporiť.

Investovanie cez sprostredkovateľa

Investovať peniaze tak, aby ste o všetky neprišli, je zložitejšie pre tých, ktorí problematike veľmi nerozumejú. Pre tých je najlepšie, ak oslovia banku, ktorá im poradí, ako investovať. Investovať je totiž veľmi jednoduché, existuje veľa možností, ako tak urobiť. Vybrať si tú správnu je dôležité, keďže vaše výnosy v prípade dobrého investovania môžu byť aj 100%-né.

Investovanie na vlastnú päsť

Ak ste v týchto veciach zbehlí a orientovať sa na finančnom trhu vám nerobí problém, s investovaním môžete začať na vlastnú päsť. V pohodlí domova tak viete do správnych vecí investovať svoje peniaze a už len stačí čakať, kým sa vaše peniaze pekne zhodnotia.

Investujete aj cez druhý pilier

Investorom sa dnes stanete rýchlo. Už tým, že pracujete, si dokážete „odkladať“ časť vašich peňazí do druhého dôchodkového piliera. Tam odchádza časť vašej mzdy, pričom tieto peniaze sa vám, ak sa nachádzajú vo výhodnom podielovom fonde, dokážu pekne zhodnocovať. Na dôchodku si tak môžete pekne finančne prilepšiť. Aj toto je forma investovania.

Produkty známe z minulosti

Investovať vaše peniaze dokážete aj cez „bežné“ produkty banky. Sporiace účty či termínované vklady vám môžu vaše investované peniaze zhodnotiť. Ide však o veľmi nízke výnosy, takže tieto produkty si nevyberajte, ak chcete mať na konci vášho investovania vysoké výnosy. Sú to produkty, ktoré si ľudia vyberajú pre ich istotu a poznanie z minulosti. V súčasnosti sú však úrokové sadzby na týchto produktoch nízke a investovať do nich sa neoplatí.

Dôležité je do čoho investujete

Jednou z možností výhodného investovania sú podielové fondy. Existuje ich niekoľko a vyznať sa v nich nie je vôbec ľahké. Každý nesie určité riziko, takže vaše výnosy nemusia byť také, ako očakávate. No na druhej strane, zhodnotenie niektorých podielových fondov je po niekoľkých rokoch naozaj zaujímavé. Dôležité je preto vybrať si ten správny podielový fond. Dôležité je ako a do čoho investujete.

Každý podielový fond má svoju minulosť

Investovať do podielových fondov dnes môžete prostredníctvom bánk. Tie vám pomôžu vložiť vaše peniaze do takých, ktoré by vám mali zabezpečiť čo najlepšie výnosy na základe priemerného percentuálneho zúročenia, ktorý podielový fond má. Sleduje sa nielen súčasná situácia v danom podielovom fonde, ale najmä jeho minulosť a to, ako sa mu darilo aj pred niekoľkými desiatkami rokov. Správny bankár by mal váš vybraný podielový fond, kde ste svoje peniaze investovali, pravidelne sledovať a v prípade nevýhodnosti vybraného fondu vás o tom informovať. Aj vy sami dnes môžete sledovať tieto fondy. Dostupné sú na internete, kde môžete vidieť, ako sa vyvíja situácia s akciami, dlhopismi alebo inými cennými papiermi.

Začnite investovať čo najskôr

Investovanie závisí od viacerých parametrov. Začať môžete kedykoľvek. Smerodajný je pritom váš vek. Čím skôr začnete, tým vyššie budú vaše výnosy. Vaše investície majú tým vyššie výnosy, čím dlhšie ste ochotný sporiť si, čiže investovať. Mladý človek si môže sporiť aj niekoľko desiatok rokov a jeho výnosy na konci sporenia môžu byť nanajvýš zaujímavé. Aj starší človek má nárok na investovanie cez fondy, avšak s nižšími konečnými výnosmi.

Peniaze si môžete rozložiť do viacerých fondov

Pri investovaní nie je dané, akú čiastku máte investovať, no platí, že čím je vyššia, tým aj konečná suma bude vyššia. Záleží to samozrejme aj od toho, ako sa danému fondu bude dariť. Typ fondu, ktorý si vyberiete, je dôležitým parametrom. Ak si neviete vybrať, poradia vám v banke alebo vám s výberom pomôže poradca. Ak máte k dispozícii viac peňazí, môžete si ich rozložiť do viacerých fondov, zaleží na vás.

Risk je zisk

Existujú fondy, ktoré sú konzervatívnejšie, no sú aj fondy rizikové. V praxi však platí, že risk je zisk, a preto sú akciové fondy dnes obľúbené. Percento ich zúročenia je naozaj vysoké a investovať do nich sa určite oplatí. Ak ste starší a chcete investovať, vybrať by ste si mali skôr konzervatívnejší fond, dlhopisový, kde výnosy budú nižšie, no v porovnaní s produktmi ako termínovaný vklad budú určite vyššie.

Starostlivosť o vaše fondy nechajte na iných

Sledovať fondy, ich vývoj, ktorý sa neustále mení, je činnosť, na ktorú mnohí z nás nemajú dnes čas. Práve preto je dobré, ak sa rozhodnete investovať cez banku či iného sprostredkovateľa. Samozrejme, aj vy sami môžete sledovať vaše fondy a v prípade potreby si môžete podielové fondy zmeniť. Odhadnúť finančnú situáciu na trhu je nemožné. Tá sa totiž mení každý deň. Jeden rok môže byť fond vo vysokých percentách, no nemusí tomu tak byť aj naďalej.

Rizík investovania je dosť, no konečné výnosy ich môžu prekonať. Záleží len na vás, či sa rozhodnete investovať a najmä akým spôsobom a do čoho.

Scroll To Top
Táto stránka využíva súbory Cookies Chcem vedieť viac.