Home / technológie / aplikácie / Sedem najpoužívanejších programovacích jazykov

Sedem najpoužívanejších programovacích jazykov

Pokiaľ sa zaujímate o programovanie alebo uvažujete o zamestnaní v IT v oblasti developmentu, voľba správneho programovacieho jazyka vám môže šikovne rozšíriť obzory z hľadiska kariérnych možností. Prinášame vám preto prehľad obľúbených programovacích jazykov, ktoré sa určite oplatí naučiť.

Výber programovacieho jazyka bude závisieť najmä od toho, čo chcete programovať. Zatiaľ čo niektoré programovacie jazyky sa využívajú výlučne pre konkrétnu oblasť, iné sú univerzálne.

Rozdiely možno pozorovať i v rozličnom dopyte na trhu práce. Vysoký dopyt je napríklad po jazykoch Java, Python či JavaScript, no určite odporúčame sledovať voľné pracovné miesta pre Java programátorov a držať krok s aktuálnymi trendami v oblasti vývoja.

JavaScript výrazne dominuje

Jedným z najpopulárnejších programovacích jazykov na svete je JavaScript, vysokoúrovňový frontend programovací jazyk na strane klienta. Využíva ho až 97,8 % webových stránok a hoci pôvodne slúžil iba na vývoj webových prehliadačov, v súčasnosti sa používa aj na nasadzovanie webových stránok na strane servera a ďalších webových aplikácií.

Programovací jazyk JavaScript je vhodný pre začiatočníkov i pokročilých software developerov. Na jeho používanie sa ale vyžadujú znalosti programovacích jazykov HTML a CSS pre definovanie obsahu a rozloženia webových stránok.

Medzi hlavné benefity JavaScriptu patrí skutočnosť, že sa ľahko učí i implementuje, v oblasti web developmentu je mimoriadne rozšírený, môže byť okamžite spustený v prehliadači na strane klienta a znižuje dopyt na webovom serveri. Niekedy ho však môžu prehliadače interpretovať odlišne, čo sťažuje písanie kódu medzi viacerými prehliadačmi.

Na popularite naberá aj Python

Čoraz obľúbenejší viacúčelový backend programovací jazyk Python, často nazývaný univerzálny programovací jazyk, sa používa pri vývoji webových stránok ako YouTube, Instagram či Pinterest, softvérov, balíkov 2D zobrazovania a 3D animácií, videohier, webových a desktopových aplikácií.

Je to bezplatný, flexibilný a intuitívny open source programovací jazyk s rozsiahlymi podpornými modelmi a komunitným vývojom, jednoduchou integráciou s webovými službami a ľahko použiteľnými dátovými štruktúrami.

Vďaka jeho čitateľnosti sa ho poľahky naučí i junior software engineer. Python programovanie však vynecháva množstvo základných pojmov dôležitých v prípade štúdia ďalších programovacích jazykov. Začnite preto radšej s jazykom, ktorý vám poskytne potrebné základy.

Rýchla, spoľahlivá a rokmi overená Java

Ďalším univerzálnym backend programovacím jazykom je Java, ktorá je známa svojou prenosnosťou medzi jednotlivými platformami. Softvéroví inžinieri ju môžu využiť na vývoj webových stránok a aplikácií, ako aj veľkých dát, a to naprieč platformami ako Windows, Mac, iOS, Android a pod. Programovací jazyk Java sa používa i v rámci backendu rôznych populárnych webov, ako Google, YouTube, Twitter či Amazon.

Najviac používané programovacie jazyky
Pri výbere programovacieho jazyka zaváži odvetvie, v ktorom chcete programovať.

Má prísne požiadavky na syntax, zložitý kód, a tým aj časovo náročnejší proces vývoja, a hoci je Java rýchlejšia ako Python, zaberá veľa pamäte. Ide o komplexný programovací jazyk vhodný skôr pre pokročilých developerov. Java programovanie sa však zaručene vyplatí naučiť vzhľadom na atraktívny plat na pracovnej pozícii Java programátor.

.NET programovací jazyk C# od Microsoft

C# ako jeden zo základných jazykov patrí i naďalej medzi populárne programovacie jazyky pre .NET framework. Je ideálny pre vývoj hier pomocou herného enginu Unity, backend architektúru alebo architektúru na strane servera, vývoj desktopových aplikácií Windows i mobilných aplikácií.

Programovanie v C# je rýchle, jednoduché, objektovo orientované a aktualizovateľné, pričom syntax sa podobá ľudskému jazyku. Na druhej strane nie je C# taký flexibilný ako iné programovacie jazyky, keďže závisí od .NET frameworku, a má slabé grafické rozhranie. Je preto vhodný skôr pre pokročilých programátorov.

PHP pre web development

Programovací jazyk PHP predstavuje open source skriptovací jazyk na strane servera využívaný primárne v oblasti vývoja webových stránok a aplikácií. Celkovo ho používa viac ako 78 % všetkých webových stránok s programovaním na strane servera, vrátane Facebook alebo Yahoo.

Známy je najmä svojou jednoduchosťou, rýchlosťou, flexibilitou a podporou naprieč rôznymi databázami, frameworkami i platformami. Jeho exekúcia je však pomalšia a nie je striktný, čo sa môže časom odraziť na zlej štruktúre.

Jednoduchý programovací jazyk HTML

HTML je štandardný programovací jazyk využívaný primárne na tvorbu webových stránok a aplikácií, vrátane pridávania obrázkov či odkazov pomocou HTML štruktúr, ktoré umožňujú vytvorenie dobre štruktúrovaných stránok s nadpismi, odsekmi atď.

Často sa používa spolu s CSS a JavaScriptom, je ľahký na učenie sa, zabezpečuje lepšiu podporu multimédií i interaktívneho obsahu a má komprimovateľný text, čo urýchľuje programovanie v HTML.

Je však menej expresívny ako JavaScript či PHP, takže vývoj komplexných webov na ňom môže byť náročnejší. Pri jeho používaní taktiež treba dávať na bezpečnosť a zakódovanie vstupov používateľov.

SQL pre vyhľadávanie v databázach

Štandardný a celosvetovo najpoužívanejší databázový programovací jazyk SQL slúži na rýchlu manipuláciu s údajmi v databázach v rôznych aplikáciách i dátových skladoch.

Špecifikuje požadované výsledky, má vyšší výkon, lepšiu integritu údajov a ľahšie ovládanie ako iné databázové jazyky. SQL je ale náročnejší pre nováčikov, pomalý pri práci s veľkými databázami a nie je vhodný pre komplexné výpočty ani strojové učenie. Využijú ho tak primárne vývojári so záujmom o databázy.

Scroll To Top
Táto stránka využíva súbory Cookies Chcem vedieť viac.