Home / technológie / Ericsson: Do roku 2022 pribudne v mobilných sieťach milión používateľov denne

Ericsson: Do roku 2022 pribudne v mobilných sieťach milión používateľov denne

Odborníci zo spoločnosti Ericsson (NASDAQ: ERIC) predpokladajú pokračujúci rýchly rast mobilného pripojenia, keďže celosvetová mobilná dátová prevádzka sa do roku 2022 zvýši na osemnásobok svojej súčasnej úrovne.

Tento objem zodpovedá napríklad:

  • populácii Španielska streamujúcej video v kvalite HD 24 hodín denne po dobu jedného mesiaca
  • jedinému používateľovi, streamujúcemu video v kvalite HD nepretržite po dobu 3,55 milióna rokov
  • 31 miliardám hodín nepretržitého prenosu videa v režime HD

Počas nasledujúcich šiestich rokoch pribudne do mobilných širokopásmových sietí takmer 2,6 miliardy nových účastníkov – dosť na to, aby zaplnili futbalový štadión európskeho šampionátu (s kapacitou 50 000) dvadsaťkrát denne. Rovnaký počet ľudí vítal na námestí Times Square v New Yorku Nový rok 2017.

Graf 1: Počet mobilných pripojení (v mil.)

mobilných sieťachNajnovší súhrn štatistík o náraste počtu mobilných pripojení a dátovej prevádzky v mobilných sieťach je uvedený v júnovom vydaní správy Ericsson Mobility Report.

Ukazuje najvyšší medziročný rast objemu mobilných dát na celom svete od roku 2013, najmä v dôsledku  masívneho rastu objemu dát v Indii, a zdôrazňuje zásadnú potrebu mobilných dát.

Za podstatnou časťou objemu dátovej prevádzky je používanie smartfónov a jednoduchý prístup k mobilným internetovým službám.

Spoločnosť Ericsson analyzuje „mobilnú dátovú prevádzku v smartfónoch“ v rámci „mobilnej dátovej prevádzky“ s cieľom  jasnejšie znázorniť tento trend. Do konca roka 2022 sa celková mobilná dátová prevádzka smartfónov zvýši deväťkrát a dosiahne 66 Exabajtov (EB) za mesiac.mobilných sieťach

Graf 2: Počet širokopásmových mobilných pripojení podľa regiónov (v mil.)

Niklas Heuveldop, hlavný stratég a riaditeľ pre technológie v spoločnosti Ericsson, hovorí:

Na základe meraní, vykonaných v stovkách mobilných sietí, správa Ericsson Mobility Report skutočne ilustruje obrovský rast v tomto odvetví. Počet pripojení v 4G sieťach sa zvyšuje rýchlejšie ako kedykoľvek predtým, prírastok volaní cez dátové prenosy v sieťach LTE (Voice over LTE – VoLTE) sa zrýchľuje a celkový rast prevádzky dosiahol úroveň, akú sme nevideli od roku 2013.“

Som nadšený najmä z toho, že v segmente vidím dôležité kroky, zamerané  na rozvoj sietí, vrátane schválenia technológie Non-Standalone 5G New Radio (NR), ktorá umožní skoré nasadenie 5G. Na základe našej prognózy očakávame, že vďaka tomu počet 5G pripojení do roku 2022 presiahne pol miliardy a pokrytie obyvateľstva vzrastie na 15 percent.“

Čo sa týka trendov v priemysle, správa Mobility Report zmieňuje internet pre všetkých (Internet For All), masívne pokrytie IoT (Internet vecí) v mestách a diaľkové ovládanie vozidiel s 5G.

LTE SA STANE NAJROZŠÍRENEJŠOU TECHNOLÓGIOU V HISTÓRII

V roku 2018 LTE (4G) na základe počtu pripojení prekoná GSM ako najrozšírenejšia prístupová technológia. Rýchlosť, s akou sa táto technológia rozvinula a bola prijatá, je bezprecedentná. Počas piatich rokov sa LTE podarilo pokryť 2,5 miliardy ľudí, v porovnaní s ôsmimi rokmi v prípade WCDMA/HSPA (3G). Len v prvom štvrťroku tohto roka pribudlo 250 miliónov nových LTE pripojení.

Hnacou silou rozvoja LTE je požiadavka na zlepšenie používateľských skúseností a rýchlejšie siete, zavádzanie 5G bude tiež motivované potrebou rozšírených možností mobilného širokopásmového pripojenia, ako aj priemyselných riešení pre efektívnosť a automatizáciu. 5G bude sieťou podporujúcou rozmanité prípady použitia.

Predpokladá sa, že do roku 2022 bude aktívnych viac ako pol miliardy 5G pripojení, pričom do tohto počtu nie sú zahrnuté pripojenia pre IoT. Očakáva sa, že 5G do roku 2022 pokryje približne 15 percent svetovej populácie.

Scroll To Top
Táto stránka využíva súbory Cookies Chcem vedieť viac.