Home / PR / Čo si prioritne všímať pri výbere pracovného oblečenia?

Čo si prioritne všímať pri výbere pracovného oblečenia?

Pracovné oblečenie je neodmysliteľnou súčasťou mnohých rôznorodých profesií. Existuje preto množstvo druhov pracovného oblečenia. Čo sú tým pádom hlavné parametre, podľa ktorých je potrebné pracovné oblečenie vyberať?

Poskytovaná ochrana

Keďže v mnohých prípadoch je hlavnou úlohou pracovného oblečenia ochrana zamestnancov, prioritou pri výbere často býva bezpečnosť. Pracovné oblečenie musí zamestnancov chrániť pred rizikami na ich pracoviskách.

Vyberať ho je preto potrebné v závislosti od toho, aké potenciálne nebezpečenstvá hrozia pri výkone konkrétnych pracovných činností v danom pracovnom prostredí.

Teplotný komfort

Prostredie, v ktorom sa pracuje, nevplýva na výber pracovného oblečenia len z hľadiska ochrannej funkcie, ale aj z hľadiska udržiavania teplotného komfortu. To sa týka najmä prác vykonávaných v exteriéri, keďže sú tu spravidla väčšie teplotné výkyvy a svoju úlohu tiež zohrávajú ďalšie vplyvy počasia.

V niektorých podmienkach napríklad stačia pohodlné pracovné tričká, v iných sú potrebné zateplené pracovné mikiny a napríklad v chladnom prostredí sú potrebné aj teplé pracovné bundy.

Pohodlie pri nosení

Pri výbere pracovného oblečenia je veľmi podceňovanou vlastnosťou pohodlie. Akosi podvedome si myslíme, že pracovné oblečenie nemá dôvod byť pohodlné, ale opak je pravdou.

Aj komfort pracovného oblečenia totiž vplýva na pracovný výkon a často je dokonca predpokladom k tomu, aby si pracovné oblečenie stopercentne plnilo svoju ochrannú úlohu. A to sa týka nielen samotného oblečenia, ale aj obuvi, napríklad pohodlných pracovných tenisiek.

Odolnosť voči opotrebovaniu

Aj keď nemá priamy vplyv na výkon práce, opomenúť by sme nemali ani odolnosť. Počas výkonu práce sa predsa zamestnanci nemôžu sústrediť na to, aby si nepoškodili svoje pracovné oblečenie. Z toho dôvodu musia pracovné odevy zniesť aj „drsnejšie“ zaobchádzanie.

Zdroj obrázka:

  • Autor: Sergey Ryzhov / Stock.adobe.com
Scroll To Top
Táto stránka využíva súbory Cookies Chcem vedieť viac.