Dnes si dáme pár múdrostí, ktoré z veľkej časti pochádzajú z mojej vlastnej hlavy a osobných skúseností. Ukážem vám, ako dostať ľudí presne tam, kde ich chcete mať. Spôsoby manipulácie fungujú nielen v offline, ale aj v online svete.
Ako si vybrať správnu odpoveď z mailu?
Chcete vo firme niečo urobiť, no máte s kolegom malý názorový rozkol? Vy chcete aby sa to urobilo tak, on zas onak. O všetkom má rozhodnúť šéf. Ten je však odcestovaný. Nevadí, oslovíte ho mailom.
Spomeňte mu obe možnosti. Ak ste to vy, kto píše mail, tak dajte tú vašu možnosť ako druhú. Veľká väčšina ľudí sa rozhodne pre druhú možnosť z mailu. Ideálne k obom spomeňte aj po jednom pluse a mínuse. Vašu druhú možnosť ukončite silným emocionálnym plusom.
Podľa mojich osobných skúseností je oveľa väčšia pravdepodobnosť, že uspeje druhá možnosť – podporená silným argumentom na konci.
Dávajte vsugerujúce otázky
Tento poznatok je starý ako republika. Slová a to čo počujeme “tak trošku” programujú našu myseľ. Preto pozor na to, čo hovoríte, alebo píšete, keď niečo po niekom chcete.
Ľudia väčšinou nereágujú pozitívne na rozkazy. Lepšie je, keď sa ich opýtate, či pre vás môžu niečo urobiť. POZOR, pýtajte sa priamo a pozitívne.
Takto áno: “Ahoj, môžeš zazdieľať túto udalosť?”
Takto nie: “Ahoj, mohol by si zazdieľať túto udalosť? – podmieňovací spôsob, dávate mu šancu na únik, mohol by som ale… (a otvorili ste príležitosť na trilión výhovoriek)
Takto nie: “Ahoj, zazdieľaj mi túto udalosť prosím” – Vhodné jedine pre dlhoročných kamošov, s ktorými máte veľmi dobrý vzťah. To prípadné prosím na konci len umelo zjemňuje “rozkaz” a vyvoláva podvedomý odpor.
Používajte virtuálne pomôcky
Viete aký čas je zobrazený na väčšine hodín, ktoré nájdete online? Je to o desať minút dve, alebo niečo veľmi podobné. Viete prečo? Lebo v takejto polohe veľká a malá ručička pripomínajú smajlíka a vyvolávajú v nás pozitívnu reakciu.
Tak isto keď napíšete nejaký status a komentár a dáte za neho smajlíka alebo znak (y) – like, nie ženské lono, tak je oveľa väčšia šanca, že dostanete pozitívnu odozvu.
Toto maximálne vyhajpovala jedna moja veľmi dobrá kamarátka. Tá pri našich hovoroch cez Skype používala gesto dva palce hore, keď chcela aby som s niečím súhlasil alebo sa mi to páčilo. Čo vám poviem, zaberalo to. Týmto ťa chcem pozdraviť Bejbe :P
Zaujali vás tieto tipy a triky? Čoskoro vám prezradím viac.