Máte zahraničných partnerov a chystáte sa uzavrieť s nimi nejaké zmluvy? Venovať pozornosť by ste mali aj iným záležitostiam, nielen číslam.
V prvom rade je dôležité pri akejkoľvek zmluve so zahraničným partnerom mať na pamäti, že právo iných krajín nie je totožné s tým slovenským. Preto by ste mali očakávať, že zmluvný vzťah so zahraničným podnikateľom bude v porovnaní s tými slovenskými iný.
S cudzími zákonmi pomôže právne poradenstvo
Ak uzatvárate zmluvu so zahraničným partnerom, bude sa riadiť zákonmi jedného zo štátov, v ktorých je buď vaše sídlo, alebo sídlo obchodného partnera. Práve preto aj otázky týkajúce sa reklamácie, prípadných sankcií či odstúpenia od zmluvy bude upravovať daným právom.
Vo všeobecnosti sa zmluva riadi právom tej krajiny, v ktorej sa nachádza sídlo predávajúceho alebo poskytovateľa služieb, v ktorej je predmetná nehnuteľnosť, v ktorej má sídlo distribútor alebo v ktorej má sídlo poskytovateľ franšízy.
Takéto pravidlá však nemusia vždy bezpodmienečne platiť. Preto je vhodné využiť aj právne poradenstvo.
Dohodnete sa?
Najjednoduchšie je, ak si tzv. rozhodné právo určíte priamo v zmluve. Ide o právo, podľa ktorého sa bude daná zmluva riadiť. Vtedy je možné dohodnúť sa na práve ktoréhokoľvek štátu bez obmedzenia.
Zvolenie rozhodného práva sa upravuje v zmluve v jednoduchom znení, napríklad:
„Táto zmluva a všetky práva a povinnosti založené touto zmluvou sa riadia slovenským právom.“
Môžete určiť štát aj presný súd
V zmluve si dokonca môžete určiť aj súd, ktorý bude rozhodovať vaše prípadné spory. Môžete určiť nielen štát, ale aj konkrétny súd, ktorý váš spor rozhodne. Všetko bez ohľadu na to, v ktorom meste sa nachádza vaše či partnerovo sídlo.
Foto: Bigstockphoto