Home / technológie / mobilné telefóny / Na slovenské telefóny a tablety útočí SMSkový trójsky kôň

Na slovenské telefóny a tablety útočí SMSkový trójsky kôň

Medzi slovenskými používateľmi mobilných telefónov a tabletov s operačným systémom Android sa šíri SMSkový trójsky kôň, ktorý produkty spoločnosti ESET detegujú ako variant škodlivého kódu Android/TrojanSMS.Agent.VN.

Používateľ sa nakazí tak, že mu od iného kontaktu príde SMS v azbuke v znení „je toto tvoja fotka?“ s linkom na škodlivý kód. Po kliknutí na link telefón alebo tablet používateľa varuje, že súbor môže poškodiť jeho zariadenie. Ak ho aj napriek tomu otvorí, infikuje si zariadenie škodlivým kódom. Následne takúto SMS odošle jeho zariadenie na veľký počet uložených kontaktov.

Na slovenské telefóny a tablety útočí SMSkový trójsky kôň

Tento SMS trójsky kód sa zameriava na sledovanie prichádzajúcich SMS správ, v ktorých vyhľadáva informácie o používateľovom zostatku na účte. Minulý rok sa šíril po rusky hovoriacich krajinách a podľa odhadu spoločnosti ESET tento škodlivý kód nie je zameraný na používateľov zo Slovenska a dostal sa sem skôr náhodne, nie úmyselne.

Infikované zariadenie je možné vyčistiť dvoma spôsobmi. Používateľ by si mal zariadenie zapnúť v Safe Mode, následne môže infekciu odstrániť. Každé Android zariadenie môže mať prechod do Safe Modu odlišný, používateľ by mal preto postupovať podľa návodu na použitie.

Druhým a pre používateľa zrejme jednoduchším spôsobom je stiahnuť si z oficiálneho obchodu Google Play antivírusovú aplikáciu. K dispozícii je aj viacero bezplatných programov (napríklad ESET Mobile Security). Po preskenovaní zariadenia softvér ponúkne možnosť odstrániť infekciu.

ESET: SMS Agent varovanie

ESET vo všeobecnosti používateľom odporúča zbystriť pri prijatí správy, ktorá pochádza od slovenského kontaktu a je písaná v inom jazyku. Používateľ by taktiež nemal na zariadenie inštalovať aplikácie z neoficiálnych obchodov.

zdroj: ESET

Scroll To Top
Táto stránka využíva súbory Cookies Chcem vedieť viac.