Home / blog / Webstránky zadarmo sa (ne)oplatia

Webstránky zadarmo sa (ne)oplatia

Ako web-developer sa stretávam s ľuďmi, ktorí majú záujem zviditeľniť seba alebo svoju firmu na webe, no nechcú investovať do kvalitnej prezentácie. Tým teraz mám namysli nie len web stránku, ale napríklad aj video, alebo reklamu. Keďže sa dlhú dobu venujem návrhu a tvorbe stránok, budem v tomto článku písať len o tejto alternatíve. Tu je prehľad riešení po akých ľudia najčastejšie siahajú.

Urob si sám

Alebo to prenechám kamarátovému synovi. On o tom niečo vie. Pracoval som už pre klientov, ktorí si stránku vytvorili sami, alebo im pomohol nejaký známy. Problém bol, že stránka bola nepriateľom pre všetkých – návštevníkov, vyhľadávače, a tiež administrátora. V konečnom dôsledku je to potom drahšie, ako prenechať to ľuďom z brandže.

Rýchlo a pohodlne

Druhá alternatíva je zahŕňa služby, na ktorých si stránku vytvoríš bez znalosti kódovania (napr. webnode). Stačí sa zaregistrovať, vybrať si šablónu a stránka môže byť pripravená do pár minút. Znie to super, no prečo ich nemám rád?

Aj keď sa tieto služby neustále zlepšujú a ponúkajú z roka na rok šikovnejšie fičúrky, stále podľa mňa viac obmedzujú, ako pomáhajú. Ľudia si často nezaplatia za doménu a potom ich adresa vyzerá “zaujímavo”: nazovfirmy.webnode.sk. Taktiež šablóna nemusí sedieť pre konkrétny tip webstránky a obsah sa nedá rozložiť úplne podľa seba.

Redakčný systém

Jednou z najčastejších a možno aj najlepších riešení je redakčný systém (napr. wordpress). Dajú sa v ňom vytvoriť pekné webstránky aj s kvalitným SEO. Problém je však (nielen) v témach. Tie sú ako mačka vo vreci.

Treba dôverovať (a preverovať) či je téma optimalizovaná pre užívateľa, ale aj vyhľadávače. To, že na prvý pohľad vyzerá dobre, nie je znak, že z vnútra nie je hnilá (a naopak). Kvalitné témy sa dajú zakúpiť za relatívne malý peniaz.

Ďalšou nevýhodou prístup k správe obsahu. Niekomu však môže bohato stačiť, keďže každý má svoje individuálne požiadavky. Ak s redakčným systémom vieš pracovať, môže byť veľmi užitočný. Sám som pár krát použil wordpress pre klientov, ktorý potrebujú stránku rýchlo a lacno.

Scroll To Top
Táto stránka využíva súbory Cookies Chcem vedieť viac.