Home / technológie / mobilné telefóny / Vývoj mobilných telefónov a ich súčasné vymoženosti

Vývoj mobilných telefónov a ich súčasné vymoženosti

Odkedy sa mobilný telefón stal dostupným v podstate pre každého človeka, ich predajnosť rastie nebývalým tempom. Dnes už vlastnia toto malé dokonalé čudo aj malí aj veľkí bez rozdielu. A tak je úplne bežným javom, že zatiaľ čo hlava rodiny vybavuje pracovný hovor v obývačke, pani domáca sa radí so svokrou ako čo uvariť a detiská si švitoria s rovesníkmi vo svojich detských izbách.

A to sme ešte nepovedali,že koľko sa váľa starších mobilov zabudnutých kade tade v skrinkách a zásuvkách. Keby sme si ich zoradili pekne krásne jeden vedľa druhého, tak by sa nám na vlastné oči začal črtať postupný vývoj tohoto doslova zázraku. Ktorý bol relatívne zdĺhavý a komplikovaný.

Prvý prenos ľudského hlasu rádiovou cestou sa udial ešte začiatkom minulého storočia krátko potom, ako bol vydaný v americkom Kentucky patent na bezdrôtový telefón. Odvtedy ale pretieklo veľa vody a veľa sa toho zmenilo. Patenty pribúdali, menila sa ich charakteristika, ale princíp zostáva ten istý. Spojenie na diaľku, a to bez drôtu.

Začiatky sú vo všetkom vždy dlhé a ťažké

O takzvanej nultej generácii bezdrôtovej komunikácie môžeme hovoriť približne od konca druhej svetovej vojny až do začiatku sedemdesiatych rokov. V tomto časovom rozpätí bola postupne stanovená nejaká základňa, ku ktorej prislúchali telefóny. Snahou výrobcov ďalej bolo, aby sa jeden a ten istý prenosný telefón dal používať ako v domácnosti, tak aj v práci a v aute.

Pre použitie v aute to však bolo vtedy dosť nepraktické, pretože celá telefónna súprava vážila aj niekoľko desiatok kilogramov. A tak o menších a praktickejších telefónoch sa verejnosť dozvedá až koncom sedemdesiatych rokov, kedy sa vytvorili celomestské mobilné siete prvej generácie na plnú automatiku. Dokonca sa vtedy uskutočnil aj prvý medzinárodný hovor touto cestou. O niečo málo neskôr sa do prevádzky dostala mobilná sieť aj vo Fínsku, Dánsku, Nórsku a Švédsku.

Vyššia generácia, vyššia úroveň služieb

O digitalizácii mobilnej siete hovoríme od roku 1991 a to formou druhej generácie alebo ak chcete GSM. V roku 1993 sa uskutočnil prvý prenos textovej srávy a v roku 1998 prvá platba za nakúpený tovaroku. Mobilný bankový systém sa rozbehol v roku 1999 a v tom istom roku sa spustil aj internetbanking.

Príchodom roku 2001 sa spustila tretia generácia a v roku 2004 súčasne hojne využívaná štvrtá. Tá okrem bežne využívaných hlasových a textových služieb umožnila prístup k mobilnému internetu a ten zase k mobilnej televízii s vysokým rozlíšením, video konferenciám, online hrám, a tak podobne. Skrátka, internet a všetko čo poskytoval sa začal presúvať aj do mobilných telefónov.

Revolúciu priniesli až telefóny s dotykovou obrazovkou

Štvrtou generáciou sa použitie mobilných telefónov značne rozšírilo a naozaj nedokážeme povedať, čo by človek pomocou mobilného telefónu dnes nevybavil. Telefonuje sa s ním, podniká, je strážcom seniorov a detí, dajú sa prostredníctvom neho robiť fotky vysokej kvality, vytvárať videozáznamy, nahrávať a počúvať hudba, organizovať si svoj denný harmonogram, robiť si poznámky, orientovať sa v priestore, zaznamenávať čas, surfovať po internete a veľa iného.

Túto multischopnosť, ak tak máme nazvať, umožnil príchod smarfónov na trh v roku 2005 kedy sa displej telefónu podstatne zväčšil a umožnil vykonávať dovtedy nevídané operácie. Pribudla navyše čítačka SD kariet, bluetooth, USB port a možnosť Wifi pripojenia.

Za všetkým je SIM karta, malý mikročip ukrytý v telefóne

Aby mobilný telefón mohol vôbec fungovať, musí sa nabiť v elektrickej sieti prostredníctvom nabíjačky spojenou s telefónom pomocou USB portu. Kedysi mal každý typ telefónu robenú nabíjačku na mieru, kvôli ich odbytu, neskôr sa však ich výrobcovia, resp. výrobcovia mobilných telefónov dohodli na jednej univerzálnej. Takže, zdá sa, že je koniec množstva nabíjačiek starších typov telefónov povaľujúcich sa v dome.

Čo by to bol mobilný telefón bez SIM karty, teda mikročipu ukrývajúceho v sebe jedinečné telefónne číslo, ktoré je aj volacím číslom zákazníka. Nakoniec dlhujeme čitateľovi jednu podstatnú informáciu. Za to, že sa mobilný telefón nachádza v každej domácnosti, a to hneď v niekoľkých kusoch, tak za to môže stále nižšia a nižšia cena telefónneho prístroja a súčasne aj cena poskytovaných služieb mobilných operátorov.

Služby mobilných operátorov idú stále smerom nadol

Kedysi zákazník platil napríklad u nás aj niekoľko tisíc slovenských korún za značne oklieštené služby a v nie prijateľnej kvalite. Dnes, kedy sa postupne služby rozšírili aj na používanie internetu a internetových aplikácií a samozrejme aj príchodom viacerých mobilných operátorov na slovenský trh, tak ceny klesli na zdá sa, že pomaly na absolútne minimum.

Zakúpením si jednej SIM karty za pár drobných je umožnené zákazníkovi volať, posielať textové správy, surfovať po internete do aleluja. A ak mu je to málo, môže si prikúpiť digitálne dáta podľa uváženia, alebo si vyberie jeden zo širokej ponuky paušálov s dátami navyše. No ale ani ten najdrahší paušál nikoho nezruinuje. Umožní zákazníkovi presne to, čo od neho očakáva.

Moderná technika ukrytá v retro šate

A aby si mobilní operátori nejakým spôsobom pritiahli k sebe nových zákazníkov, začali predávať aj retro telefóny a to najmä tie ktoré si v dávnej minulosti získali tú najväčšiu obľubu.

Napríklad legendárna Nokia 3310 alebo sklápací Samsung boli v minulosti štandardným doplnkom snáď každého mladého človeka alebo podnikateľa. A tak, kto si chce s nostalgiou zaspomínať na staré časy, môže tak spraviť. Inak, dať do predaja retro telefón nie je až taký nezmyselný nápad. Mnohí zákazníci, a to najmä seniori totiž používajú mobilný telefón iba na telefonovanie. Súčasné smartfóny im veľmi nevoňajú kvôli ich pomerne zložitému ovládaniu.

Scroll To Top
Táto stránka využíva súbory Cookies Chcem vedieť viac.