Nelegálny softvér obsahujúci malvér spôsobí v roku 2014 spoločnostiam stratu vo výške takmer 360 miliárd eur. Toto alarmujúce číslo poukazuje na nutnosť zaoberať sa bezpečnosťou v prostredí internetu oveľa dôkladnejšie a informovať verejnosť o nebezpečenstvách a spôsoboch, ako im čo najefektívnejšie zabrániť. Nová štúdia, ktorú pripravila spoločnosť IDC v spolupráci s National University Singapore (NUS), o prítomnosti nebezpečného malvéru v nelegálnych verziách softvérov prináša podrobné zistenia.
Pre bežného spotrebiteľa sa v roku 2014 výdavky spojené s narušením bezpečnosti na internete a následnej nápravy škôd vyšplhajú až na 18 miliárd eur.
Štúdia s názvom „Súvislosť medzi pirátskym softvérom a narušovaním on-line bezpečnosti“ odhalila, že až 60 % opýtaných má pri kybernetickej kriminalite najväčší strach zo straty dát, súborov alebo osobných informácií.
Viac ako 51 % respondentov sa obáva hrozby pri dôležitých internetových transakciách, 50 % má strach z nabúrania do súkromného e-mailu, účtu na sociálnej sieti alebo bankového konta.
Paradoxom však ostáva, že až 43 % opýtaných pravidelne vôbec neinštaluje aktualizácie, neuvedomujúc si, že tak vystavujú svoje počítače a súkromné dáta hrozbe kybernetického zločinu.
Vládni úradníci takisto vyjadrili znepokojenie nad možnými dôsledkami ohrozenia bezpečnosti v online prostredí. Podľa prieskumu sa najviac obávajú straty obchodného tajomstva (59 %), neoprávnených prístupov k dôverným vládnym informáciám (55 %) a možného dopadu týchto útokov na infraštruktúru (55 %). Odhaduje sa, že pri hľadaní pôvodcov hrozby a riešení útokov by mohli prísť o viac ako 36 miliárd eur.
Kybernetickí zločinci ťažia z akéhokoľvek bezpečnostného nedostatku. Ich zásahy majú často nemalé až ničivé následky pre každého, kto bezpečnosť podcení,
povedal David Finn, výkonný riaditeľ a associate general counsel v Microsoft Cybercrime Center.
Motivovaní ziskom, kybernetickí zločinci našli nové spôsoby ako preniknúť do počítačových sietí. Takýto človek si potom môže vziať akýkoľvek obsah – vašu identitu, vaše heslá aj vaše peniaze. To je dôvod, prečo sa v Microsoft Cybercrime Center zameriavame na boj proti kybernetickým zločinom a chceme dospieť k ich celkovému zamedzeniu. Chránime bezpečie osobných i finančných dát a eliminujeme akýkoľvek ďalší motív páchateľov,
dodal David Finn.
V rámci kampane spoločnosti Microsoft s názvom „Play It Safe“ bola zverejnená štúdia so zaujímavými zisteniami vyplývajúcimi z prieskumu:
- Takmer 2/3 strát podnikov (226 miliárd eur) bude mať na svedomí organizovaný zločin.
- Takmer 20 % nelegálneho softvéru v podnikoch je nainštalovaných samotnými zamestnancami.
- 28 % respondentov nahlásilo zistenie narušenia bezpečnosti, ktoré viedlo k výpadkom sietí, počítačov alebo webstránok, pričom až v 65 % prípadoch to zapríčinil malvér prítomný v počítačoch koncových užívateľov.
„Používanie nelegálneho softvéru je ako chôdza po mínovom poli – neviete, kedy narazíte na niečo zlé, ale keď sa tak stane, má to deštruktívne následky,” povedal John Gantz, hlavný výskumník spoločnosti IDC. „Finančné riziká sú evidentné a potenciálne straty by mohli priviesť kedysi ziskové podniky na veľmi neistú pôdu. Treba si uvedomiť, že nákup legálneho softvéru je v dlhodobom horizonte lacnejší. Navyše si môžete byť istí, že nedostanete nič nežiaduce navyše.“
Forenzná analýza NUS zistila, že až 61 % z 203 nových PC obsahujúcich nelegálny softvér bolo vystavených nebezpečným malvérom, vrátane trójskych koňov, červov, vírusov, hacktoolov, rootkitov a adwarov.
Žiaľ, pravdou ostáva, že v súčasnej dobe mnoho „nových“ PC prichádza už nainfikovaných nebezpečným malvérom, takže bezpečnosť užívateľov i spoločností je prakticky okamžite ohrozená,
povedal profesor Biplab Sikdar z Katedry elektrotechniky a výpočtovej techniky, National University of Singapore.
Univerzitné forenzné testy ukazujú, že kybernetickí zločinci stále pokračujú v šírení pirátskej reťaze obsahujúcej malvér a ohrozujú tak závažným spôsobom bezpečnosť. Odporučili by sme každému, komu záleží na vlastných dátach, aby používal legálny softvér.
Štúdia skúmala 1 700 spotrebiteľov, pracovníkov IT, manažérov úsekov informačných technológií a vládnych úradníkov v Brazílii, Číne, Francúzsku, Nemecku, Indii, Indonézii, Japonsku, Mexiku, Poľsku, Rusku, Singapure, Ukrajine, Veľkej Británii a Spojených štátoch a analyzovala 203 počítačov získaných v Brazílii, Číne, Indii, Indonézii, Mexiku, Rusku, Južnej Kórei, Thajsku, Turecku, na Ukrajine a v Spojených štátoch.
Tohtoročný prieskum je rozšírením štúdie s názvom „Nebezpečný svet falzifikátov a pirátskeho softvéru.„
Či už individuálny užívateľ, malý podnik alebo dokonca vládna inštitúcia, všetci by v prvom rade mali prehodnotiť nákup nelegálneho softvéru a dať prednosť originálu od renomovaného zdroja.
Spoločnosť Microsoft sa zaväzuje chrániť svojich spotrebiteľov pred stiahnutím alebo zaplatením za nesprávny softvér, ktorý vystavuje obete malvéru. Ten môže viesť ku krádeži identity, strate dát a celkovému zlyhaniu systému. Zákazníci by preto mali navštíviť www.microsoft.com/security, aby sa dozvedeli viac o malvéri a uistili sa, že ich počítače nie sú infikované. Ak je malvér odhalený, web ponúka nástroje na odstránenie infekcie.
zdroj: microsoft.sk