Home / online biznis / Stavebné sporenie vám na dôchodok nenasporí. Efektívnejšie je sporenie na dôchodok prostredníctvom fondov

Stavebné sporenie vám na dôchodok nenasporí. Efektívnejšie je sporenie na dôchodok prostredníctvom fondov

Veľa ľudí považuje stavebné sporenie za najlepší produkt pre sporenie peňazí. Je to z toho dôvodu, že oproti bežnému účtu ponúka najlepšie zhodnotenie peňazí. Málokto však skutočne sleduje dianie vo svete financií.

Ľudia skôr dávajú na rady svojich blízkych, ktorí v minulosti využili stavebné sporenie. Áno, stavebné sporenie je určite lepšie ako bežnýúčet, je potrebné si však uvedomiť jednu vec – z roka na rok je menej a menej výhodné.

So stavebným sporením je spojená štátna prémia, kedy našporíte určitú čiastku peňazí a máte nárok na jej získanie. Štátna prémia sa však z roka na rok znižuje a výška vkladu, ktorá je potrebná na jej získanie sa naopak zvyšuje. Tento rok je potrebné našporiť 1327,8 eur, čo je o 120,71 eur viac ako minuloročnej sume 1207,09 eur.

Rovnaký trend platí aj pri úroku, ktorý je taktiež z roka na rok nižší. Maximálna výška, ktorú môžete tento rok získať je 1,8 % p. a.. To však platí iba pri určitých podmienkach, ktoré má každá stavebná sporiteľňa nastavené inak. Preto je veľmi vysoko pravdepodobné, že váš úrok bude oveľa nižší. Existuje šanca, že dokonca spadne pod 1 % – to už nie je veľmi výhodné, však?

sporenie na dôchodok

Ako vhodná alternatíva sa javí sporenie na dôchodok v podielových fondoch. Presne tak, sporiť na dôchodok sa dá prostredníctvom investovania do podielových fondov. To sa v spoločnosti stáva z roka na rok čím ďalej, tým viac obľúbené. Nepredstavuje to nič zložité a vhodný produkt si dokáže nájsť z perspektívnych podielových fondov každý človek.

Máte totiž na výber z konzervatívnych fondov pre opatrného typu investora, zmiešané a globálne podielové fondy pre dynamický typ investora a nakoniec akciové podielové fondy pre agresívny typ investora.

O tom, koľko môžete získať rozhoduje výška poplatkov, výnosnosť a riziko fondu. Preto platí pravidlo diverzifikovania, vďaka čomu sa vaše riziko rozloží a vždy máte istotu, že zarobíte.

Tak, či onak, výhody stavebného sporenia sú z roka na rok menšie a je potrebné sa obzerať po nových perspektívnych možnostiach, do ktorých sa zaraďuje sporenie na dôchodok v podielovom fonde.

Scroll To Top
Táto stránka využíva súbory Cookies Chcem vedieť viac.