Home / online biznis / Ako začať podnikať cez internet poctivo v 3 krokoch

Ako začať podnikať cez internet poctivo v 3 krokoch

Internet dnes hýbe slovom. Takmer každá oblasť nášho života sa určitým spôsobom dostáva na internet. Prostredníctvom internetu sú dnes možné veci, ktoré boli v minulosti nemysliteľné. A to sa týka okrem iného aj poctivého biznisu.

Ak by ste tak pred 20 rokmi povedali niekomu, že plánujete predávať svoje produkty cez internet a idete sa pustiť do online podnikania, tak by vás od toho pravdepodobne odhovárali.

Dnes to však už nie je žiadna novinka, skôr naopak. Nákupy cez internet a online podnikanie sa stali pre ľudí úplne bežným a štandardným.

Možno ste aj vy rozmýšľali, že sa pustíte do poctivého online biznisu, no neviete, ako začať podnikať cez internet? Na čo sa zamerať a na čo si dať pozor? V nasledujúcich krokoch vám ukážeme najdôležitejšie kroky pre vybudovanie úspešného a poctivého biznisu na internete.

1. Pre poctivý biznis je dôležitý nápad

Dôkladne sa zamerajte na nápad, pretože ten je najdôležitejší. Možno niektorí s týmto tvrdením nesúhlasia, ale v skutočnosti je to pravda. Mohli by ste mať aj ten najlepší marketing, najkrajšie logo, najoriginálnejší názov firmy, no pokiaľ by ste predávali niečo, čo ľudia nechcú, bolo by to zbytočné a žiadny zisk z predaja by ste nezaznamenali.

Zamerajte sa na to, čo ľudia najčastejšie vyhľadávajú a čo ľuďom najviac chýba. Nájdite dieru na trhu a práve to môže byť vaša šanca.

Pokiaľ chcete vedieť, čo ľudia najčastejšie vyhľadávajú, tak sa môžete poobzerať po rôznych fórach, kde ľudia obvykle hľadajú nejaký produkt alebo potrebujú vyriešiť problém. Pokiaľ dokážete nájsť na daný problém riešenie, tak sa vám automaticky otvára cesta k podnikaniu.

Ak chcete vedieť, čo ľudia najčastejšie vyhľadávajú prostredníctvom internetového prehliadača Google, použite Keyword planner cez AdWords, pomocou ktorého to ľahko zistíte.

Pokiaľ však stále neviete, s čím začať podnikať na internete, existuje niekoľko oblastí, ktoré sa nikdy neomrzia. Ide o oblasti ako napríklad zdravie, móda, kozmetika, elektronika, zábava.  V týchto oblastiach býva obvykle väčšia konkurencia, čo však neznamená, že vy nemôžete v nej uspieť.

2. Vytvorte si webstránku a online obchod

Pokiaľ ste sa rozhodli podnikať cez internet a máte už aj vynikajúci nápad, s ktorým plánujete preraziť, tak ďalším krokom bez ktorého sa nezaobídete, je vytvorenie webovej stránky. Bez nej sa na internete podniká len veľmi ťažko a je to takmer nemožné.

Dobrou správou však je, že vytvorenie webovej stránky nie je nič náročné a nepotrebujete na ňu vedieť programovať, či nejako špeciálne ovládať informatiku. Stačí si kúpiť nejaký hosting, ktorý už má zabudovaný systém WordPress.

Takýto hosting na Slovensku ponúka napríklad známy Websupport. Aj pri tvorbe webovej stránky však platí pár pravidiel, ktoré vám dokážu zvýšiť predaj:

  • Zamerajte sa na názov vašej webovej stránky. Názov by sa mal dať ľahko zapamätať. Najvhodnejšie je, pokiaľ je názov webu totožný s názvom firmy, prípade by mal poukazovať na to, čo ponúkate.
  • Webová stránka by mala jasne odzrkadľovať to, čo ponúkate. Preto by mala byť priehľadná, bez zbytočných rušivých prvkov, ktoré môžu potencionálnych zákazníkov odradiť.
  • Webová stránka musí pôsobiť profesionálnym dojmom a len tak si dokážete u zákazníkov vybudovať dôveru. Dávajte si preto pozor na gramatické chyby v textoch, obrázky s nízkym rozlíšením a podobne. Možno sa to zdá nepodstatné, no i takéto detaily robia celok.
  • Váš web by mal obsahovať portfólio predávaných produktov alebo ponúkaných služieb. Opäť platí, že návštevníci webu by sa k nim mali vedieť ľahko dostať a samotné produkty by mali byť jasne vyobrazené.
  • Investuje do softvéru pre elektronický obchod, ktorý je skvelým pomocníkom. Pomôže vám zabezpečiť ukladanie dôležitých informácií o zákazníkoch, spravovať objednávky a podobne.

3. Dajte ľuďom o sebe vedieť

Posledným krokom, ktorý je potrebné urobiť na ceste za úspešným online podnikaním na internete je dať ľudom vedieť o vašej firme a najmä o produktoch a službách, ktoré ponúkate.

Mohli by ste mať totiž tie najinovatívnejšie výrobky, mohli by ste mať aj perfektne spravenú web stránku, no pokiaľ by ľudia o nej nevedeli, bolo by to všetko úplne zbytočné.

Potrebujete preto svoju web stránku spropagovať a to sa dá urobiť niekoľkými spôsobmi. Najrýchlejším a osvedčeným spôsobom, ako prilákať ľudí na svoju stránku je zaplatiť si reklamu. Stačí začať aj s malým rozpočtom, napríklad 20 eur na mesiac. Napríklad na Facebooku vám to vie priniesť kľudne aj 200 ľudí mesačne na vašu stránku.

Ak nechcete ešte do reklamy investovať, začnite sa aktívne zapájať do diskusií v komentároch pod článkami na iných weboch alebo v diskusných fórach. Snažte sa ľuďom skutočne pomáhať a z času na čas ich odkážte pre ďalšie informácie na svoje stránky.

Aký je váš ďalší krok?

Pustiť sa do podnikania a rozbehnúť svoj vlastný poctivý biznis na internete nebolo nikdy jednoduchšie. I cez to však treba myslieť na to, že to nebude úplne ľahká cesta.

Treba pamätať na niekoľko základných princípov, o ktorých sme si napísali. Pokiaľ sa ich budete držať a ak vytrváte, tak ste na najlepšej ceste stať sa úspešným podnikateľom na internete.

Scroll To Top
Táto stránka využíva súbory Cookies Chcem vedieť viac.