Home / zaujímavosti / Ako si zabezpečiť lacné teplo aj napriek rastu cien elektriny a zemného plynu?

Ako si zabezpečiť lacné teplo aj napriek rastu cien elektriny a zemného plynu?

Nadpriemerný rast cien, ktoré denne vidíme okolo seba, sa nevyhýba ani elektrine či zemnému plynu. Už dnes je viacmenej isté, že ceny týchto dvoch komodít sa vyšplhajú tento rok na najvyššiu úroveň za posledných cca 10 rokov.

Tuzemské domácnosti sa tak musia pripraviť na to, že si v najbližších mesiacoch výrazne priplatia aj za energie.

S ohľadom na fakt, že za rastom cien týchto komodít stoja rastúce ceny emisných povoleniek a vyššia cena elektriny z obnoviteľných zdrojov, ktorých podiel na energetickom mixe ďalej porastie, nemožno predpokladať, že by ceny energií v dohľadnej budúcnosti opäť začali klesať.

Faktom pritom je, že ceny elektriny rástli v uplynulých mesiacoch aj napriek tomu, že jej spotreba v hlavných ekonomikách Európy klesala tak, ako sa tieto krajiny stále nespamätali z negatívnych následkov epidémie koronavírusu (viac informácií o tejto téme nájdete tu).

Vývoj ceny zemného plynu na svetových trhoch od začiatku roka 2021


Zdroj: Business Insider, dáta k 16.7.2021

Svoju peňaženku môžete pred nárastom cien energií uchrániť aj tým, že svojej nehnuteľnosti zaistíte zdroj lacného tepla, konkrétne tepelné čerpadlo.

Namiesto stále drahšej elektriny či zemného plynu budete pre zaistenie tepla a teplej vody využívať zdroje, ktoré sú zadarmo, tj. vonkajší vzduch a geotermálnu energiu.

Zároveň, pretože sa jedná o tzv. čisté zdroje energií, možno v budúcnosti prakticky vylúčiť to, že by sa prevádzka čerpadiel v budúcnosti predražovala napr. z dôvodu ďalšieho rastu cien emisných povoleniek.

Naopak, štát sa snaží podporiť rozšírenie tepelných čerpadiel tým, že vám na jeho obstaranie poskytne dotáciu, pozrite https://www.ivt.sk/sk/statne-dotacie.

S tepelnými čerpadlami sa zároveň stávate nezávislými na dodávkach tuhých palív, vonkajší vzduch a geotermálne energie sú k dispozícii priamo na vašom pozemku, a to v prakticky neobmedzenom množstve. Z toho pritom plynú ďalšie výhody, a to:

  • tepelným čerpadlám nemusíte skladovať palivo tak, ako je to napr. pri kotloch na uhlie či drevo,
  • do tepelných čerpadiel nemusíte prikladať, zdroj na výrobu tepla si zo svojho okolia odoberajú samé.

Neváhajte a začnite si ešte dnes zisťovať, aké výhody vám prinesú tepelné čerpadlá. Už budúca vykurovacia sezóna môže pre vašu domácnosť znamenať výrazne nižšie náklady na teplo a teplú vodu.

Scroll To Top
Táto stránka využíva súbory Cookies Chcem vedieť viac.