Medzi priemyselné osvetlenie radíme napríklad osvetlenie skladových, či výrobných hál. Ide tak o osvetlenie (často určené) do náročného prostredia, preto sú kladené extra nároky na jeho životnosť a odolnosť. A to nie je všetko.
Spoľahlivosť, či jednoduchá údržba
Dobré priemyselné osvetlenie musí byť teda naozaj spoľahlivé. Samozrejme ani to najkvalitnejšie osvetlenie sa nezaobíde bez občasnej údržby. Tá by mala byť dostatočne jednoduchá a rýchla, aby v prípade poruchy mohlo byť čo najrýchlejšie osvetlenie priemyselných priestorov opäť v stopercentnom stave.
Na výber vhodného priemyselného osvetlenia vplývajú jednak „všeobecné“ faktory, ako napríklad veľkosť plochy, ktorú je potrebné osvetliť, ale aj špecifické, ktoré sa líšia odvetvie od odvetvia.
Je totiž logické, že rôzne odvetvia priemyslu budú klásť na priemyselné osvetlenie rôzne nároky a vyžadovať spĺňanie rôznych podmienok.
Odolnosť voči vplyvom, ktorým bude osvetlenie vystavované a nízka energetická náročnosť
Čo sa odolnosti týka, pri návrhoch osvetlenia do priemyslu sa prakticky vždy stretávame s odolnosťou voči vlhkosti a voči prachu. V závislosti od konkrétneho prostredia potom môžu prísť aj ďalšie nároky na odolnosť. Ako príklady môžeme uviesť napríklad odolnosť voči teplu, chemikáliám, či mechanickú odolnosť.
Taktiež musí priemyselné osvetlenie často spĺňať kritéria na fungovanie v nepretržitých prevádzkach. Vtedy „beží“ takpovediac nonstop, keďže v priemyselných halách je bežná potreba umelého osvetlenia aj počas dňa.
Aj keď môže byť v takejto hale dostatok okien, či svetlíkov, množstvo technologického vybavenia totiž často vytvára tmavé miesta aj počas dňa.
No a v neposlednom rade tu máme aj energetickú náročnosť, ktorá musí byť čo najnižšia. Samozrejme, náklady na osvetlenie budú nejaké vždy, ale prečo by mali byť zbytočne vysoké, keď moderné osvetlenie je oveľa úspornejšie ako tomu bolo kedysi?
Zdroj obrázka: Christopher Nolan / Stock.adobe.com