Home / online biznis / Aby ste Vianoce nepreplatili: Viete, kedy sú lepšie pôžičky či nákup na splátky?

Aby ste Vianoce nepreplatili: Viete, kedy sú lepšie pôžičky či nákup na splátky?

Hoci by vianočné sviatky mali byť obdobím radosti a pokoja, mnohým skôr vytvárajú na čele vrásky. Veď darčeky niečo stoja a takisto aj chutné jedlá či koláče. Jednoducho, predvianočný čas je v podstate obdobím zadlžovania sa. Aké máte možnosti, aby ste sa si po Vianociach netrhali vlasy?

Na pár eur postačí aj povolené prečerpanie

Ak potrebujete len pár eur navyše a nechcete ísť hneď do pôžičky, možnosťou je využiť povolené prečerpanie z vášho bežného účtu (tzv. kontokorent). Tú banky bežne ponúkajú svojim klientom, ktorým na účet pravidelne chodí určitý obnos peňazí (podľa neho sa tiež vypočíta výška povoleného prečerpania).

V prípade potreby si stačí vybrať peniaze zo svojho účtu, aj keď ich reálne nemáte – požičiate si ich od banky.

Aj pri povolenom prečerpaní by ste mali byť opatrní, pretože banka vám tieto peniaze nepožičia len tak. Zväčša máte na splatenie mesačnú lehotu, avšak vždy počítajte s úrokom. Čím dlhšie čakáte s vrátením peňazí banke, tým viac vám úrok rastie a ak si nedáte pozor, vtiahne vás kolotoč dlhov.

Nákup na splátky si prerátajte

Odísť z obchodu s hodnotnou vecou a začať ju splácať neskôr je lákavá ponuka. Pri takomto nákupe je dôležité vedieť, či je to nákup s úverom alebo je len platba rozdelená na viacero častí bez akéhokoľvek úroku.

Ak ide o prvý prípad, zistite si výslednú sumu a zvážte, či sa vám v porovnaní s pôvodnou cenou takýto nákup oplatí. Možno je niekedy lepšie počkať a na produkt si našetriť a kúpiť ho hoci neskôr, no za lepšiu výslednú cenu.

Pôžička sa hodí pri vyšších sumách

Pôžička je vhodným riešením vtedy, ak si chcete požičať väčší obnos peňazí, ktoré použijete na kúpu tovaru dlhodobej spotreby. Získate ním viac ako napríklad povoleným prečerpaním. V banke si požiadate o konkrétnu sumu a dohodnete si splátkový kalendár. Pôžičky treba splácať od prvého čerpania v mesačných intervaloch a neexistuje bezúročné obdobie.

Inou možnosťou je aj pôžička od nebankovej spoločnosti. Jej výhodou je rýchle vybavenie, nevýhodou zväčša vyšší úrok ako od banky.

  • foto: Bigstockphoto
Scroll To Top
Táto stránka využíva súbory Cookies Chcem vedieť viac.