„Tragédiou života nie je smrť, ale to, čo necháme zomrieť v nás počas toho, ako žijeme.“
Každý človek má talent alebo nadanie, ktoré je také unikátne ako odtlačok jeho prstov. V súčasnosti sa stáva aj blogovanie spôsobom, ako prejaviť svoje unikátne nadanie alebo talent.
Blogovanie teda nie je výsadou len tých, ktorí by sa radi stali spisovateľmi, ale stáva sa stabilnou stratégiou 21. storočia pre kohokoľvek, kto sa preň rozhodne.
V dnešnej hyperprepojenej kultúre totiž nebolo nikdy jednoduchšie založiť si blog.
Prečo začať blogovať?
1. Vytvárate hodnotu pre druhých
Myšlienka, idea alebo správa nezostáva uzamknutá vo vašej mysli. To, o čom budete písať by mohlo zaujímať mnoho ľudí na svete, tak prečo by ste to s nimi nezdieľali?
2. Učíte sa
Blogovanie vás núti myslieť kriticky, hľadať, študovať a pátrať po informáciách. Budete sa viac pýtať a v konečnom dôsledku aj budete viac vedieť.
3. Stanete sa známejším
Konzistentné blogovanie zvyšuje vašu viditeľnosť vo vyhľadávači a navyše, váš blog bude zároveň slúžiť ako malé resumé vášho života i vašich názorov, pretože prostredníctvom príspevkov vyjadrujete predovšetkým samého seba.
4. Otvoria sa vám nové dvere.
Keď začnete prispievať, stane sa jednoduchšie spojiť sa s ľuďmi, ktorí myslia rovnako a s expertmi v danej téme. Tu platí stará známa veta: „keď chcete dostať, musíte dať.“
Blogy dávajú.
5. Nebudete ľutovať, že ste začali.
Prečo? V súčasnosti je na svete rozbehnutých viac než 200 miliónov blogov, a tak nič nehovoriť a nič neodkomunikovávať, v konečnom dôsledku, hovorí za všetko. Nemať blog môže vyvolať dojem, že nemáte čo povedať, že ignorujete nové technológie alebo sa o svoje zážitky jednoducho nechcete podeliť.
Nedovoľte vašej vášni zomrieť vo vašom vnútri, ale práve naopak – zdieľajte ju a blogujte o nej.
Áno, rátame aj s výhovorkami:
Nie som spisovateľ/neviem písať.
To, že ste nevynikali v písaní slohov na základnej škole ešte neznamená, že neviete písať. Komunikujete predsa každý deň prostredníctvom sms, chatov, emailov i osobnej komunikácie. Takže nemôžete tvrdiť, že nedokážete odkomunikovať vaše skúsenosti a zážitky.
A navyše, ak nenávidíte písanie ešte stále máte v zálohe video blogging.
Nie som fanúšikom technológií.
Technológie sa stali super jednoduchými aj v prípade blogovacích platforiem a tak sa nemusíte obávať žiadneho zložitého programovania. Zriadiť a manažovať svoj vlastný blog nie je o nič ťažšie ako sa naučiť pracovať vo Worde alebo v Exceli.
Nemám čas.
Povedzme si úprimne – všetko sa dá, keď sa chce. Jedenkrát za deň, či dokonca za týždeň si predsa musíte nájsť priestor aj na niečo, čo je pre vás a vaše meno prospešné. „Ustrihnite si“ aspoň kúsok času pre seba, aj keby to malo znamenať, že vstanete o 20 minút skôr.
Nemám o čom písať.
To, že nemáte o čom písať tak isto nie je relevantný argument, všetci máme predsa svoje koníčky. Dobre sa preto zamyslite nad tým, čo vás baví a nájdite si spôsob ako o tom písať.
Aj tak nikto nebude čítať moje články a nikoho nezaujíma, čo vravím.
Zapálenosť pre vec vyvoláva v ľuďoch záujem. Prejavte dostatok nadšenia a ostatní sa čoskoro pridajú. Len proste začnite.
Nie je to totiž len o vás, ale aj o ľuďoch, ktorí hľadajú vaše poznatky, skúsenosti a vedomosti. Možno ani neviete aký úžasný a zaujímavý život vediete, kým o ňom nezačnete písať. A možno nezmeníte svet, ale zmeníte niekoho svet. Nie je už len to dostatočný dôvod na to, aby ste začali hneď teraz?
- Autor článku: Ryan Jenkins
- Preklad článku: Zuzana Chmelinová