Home / technológie / Bitcoin a jeho výhody

Bitcoin a jeho výhody

Bitcoin je menou, ktorá priťahuje rozličné masy ľudí z nespočetne veľa rozličných dôvodov.

Za jeden Bitcoin ste dnes schopní dostať stovky eur a kúpiť si za ne dokážete prakticky čokoľvek. Od ponožiek z bambusu, až po služby kriminálnikov.

  • Vďaka neustále rastúcej základni užívateľov ponúka menu, ktorá nie je kontrolovaná žiadnou centrálnou bankou a môžete ňou slobodne platiť aj medzištátne. Niekde s malou reguláciou alebo obmedzením.
  • Pre ekonómov a technologických nadšencov predstavuje významný krok smerom k digitálnemu veku.
  • Pre finančných obchodníkov ide o úplne novú investičnú oblasť, ktorá prináša obrovskú rozmanitosť a správa sa úplne odlišne od ostatných mien.

Transakčné výhody

Pre mnohých sú najväčším prínosom, s ktorým Bitcoin prišiel nízke náklady, vysoká rýchlosť a úplná sloboda. Pokiaľ ide o transakcie, tak je Bitcoin úplne globálny a vzťahujú sa na neho len niektoré zákony a obmedzenia centrálnych bánk, alebo iných bankových inštitúcií.

Prevody peňazí v sieti Bitcoin trvajú približne desať minút, môžu to byť ľubovoľné sumy, vykonané kedykoľvek a kdekoľvek.

Ak pri prevode peňazí nezvolíme žiadnu odmenu za spracovanie transakcie, tak sa môže stať, že sa naša transakcia bude validovať (overovať sieťou) trochu dlhšie. Takže, čím väčšia je výška transakčného poplatku, tým je väčšia aj priorita spracovania transakcie.

Všetky transakcie sú úplne anonymné (neexistuje prepojenie medzi identitou a účtom), preto vám nikdy nebude nikto schopný zamraziť účet alebo nejakým iným spôsobom zhabať peniaze.

Z týchto dôvodov sú náklady na prenos peňazí po celom svete cez sieť Bitcoin zvyčajne lacnejšie a rýchlejšie než iné metódy, ktoré môžu vyžadovať nadbytočné poplatky, vkladať obmedzenia a trvať niekoľko dní.

Typ meny Centrálna digitalizovaná mena Decentralizovaná digitálna kryptomena
Kto tvorí menu? Centrálna banka Matematický algoritmus
Kto ju udržiava? Banky a spoločnosti Decentralizovaná sieť
Kto ju reguluje? Vlády a banky Matematika
Spôsobuje infláciu? Áno, tlačí sa bez limít Nie, obmedzené množstvo
Kto zhromažďuje kapitál? Banky Každý individuálne / E-Banky
Kto realizuje transfery? Banková sieť Peer-to-peer sieť
Je možné stornovať platbu? Áno Nie
Je možné falšovanie? Áno Nie
Je možné blokovať, zmraziť,

či zhabať prostriedky?

Áno Nie
Pripojená osobná identifikácia? Áno Nie
Geografické obmedzenia? Áno Nie
Požadovaná dôveryhodnosť

3-tej strany

Áno Nie
Poplatky za transfer Áno Nie
Dostupnosť 24/7/365 Nie Áno
Čo keď sú ukradnuté? Často je možná refundácia Definitívne ste o ne prišli
Môžu byť poistené? Áno Áno, ale zatiaľ nezrealizované
Existujú fyzické nosiče? Áno, klasické peniaze Áno, napr. Casascius

Tabuľka pre porovnanie Eura a Bitcoinu

**** Zdroj tabuľky www.zive.sk

Existujú aj nevýhody Bitcoinu

Bitcoin je schopný ponúknuť rýchlosť za nízke náklady, pretože existuje iba on-line, bez centrálneho regulátora, alebo ekonomiky. Takáto sloboda však so sebou prináša aj možné nevýhody.

Bezpečnosť Bitcoinu je stále len skoro dokonalá. Teoreticky by niekoľko obdivuhodných hackov dokázalo ohroziť každého, kto na burze vlastní veľké množstvo Bitcoinov.

Mnohí obchodníci sa zdráhajú kúpiť Bitcoiny, keďže sú ešte stále vo svojich začiatkoch. Pre spotrebiteľov, ktorí majú záujem o platbu kryptomenou, to môže predstavovať skutočný problém: dokonca aj tí, ktorí chcú používať platbu Bitcoinami majú veľmi obmedzené možnosti.

Ďalšou nevýhodou je, že sa napríklad môže stať, že svoje Bitcoiny niekomu omylom pošlete, alebo vám ich niekto ukradne. V oboch prípadoch ste o ne bohužiaľ definitívne prišli. Neexistuje žiadna inštitúcia, na ktorú by ste sa mohli obrátiť s prosbou o pomoc.

Taktiež kolísanie trhovej ceny Bitcoinu, môže pre niekoho predstavovať nevýhodu. Jej hodnota je daná čisto trhom, a preto môže ľubovoľne kolísať. Keď chce niekoľko užívateľov naraz zmeniť Bitcoiny, ich cena sa šplhá automaticky hore.

bitcoin

Prečo investovať do Bitcoinu?

Hlavným dôvodom, ktorým si Bitcoin získal svojich investorov bola jeho rozmanitosť a vrtošivosť, ktorou vo svojich začiatkoch oplýval.

Koncom roku 2013 si investori vzali Bitcoin za nástroj pre svoje investovanie. Cena Bitcoinu vzlietla raketovým spôsobom, keď ešte v novembri 2013 ste si ho mohli kúpiť za 200 dolárov, o mesiac neskôr ste za neho museli zaplatiť už viac ako 1.000 dolárov.

Odvtedy zaznamenala cena Bitcoinu obrovskú mieru nestálosti. Hlavne kvôli týmto dvom dôvodom:

  1. Obmedzené množstvo zásob

Prvým dôvodom je, že Bitcoin má v obehu stále pomerne malý počet mincí. Vďaka tomu, ako je navrhnutý, bude Bitcoin vypúšťať každých desať minút len určitý počet Bitcoinov, dokedy nedosiahne svoje maximum- 21 miliónov mincí v obehu. Tento bod sa dosiahne až v roku 2140, takže nestálosť je častým prvkom v jeho prvých rokoch života.

  1. Stále v začiatkoch

Tým druhým dôvodom je, že Bitcoin stále čelí otázkam týkajúcim sa jeho legitímnosti a bezpečnosti. Investori a majitelia sa neustále obávajú, že vlády podniknú rozhodné kroky proti kryptomenám. Akékoľvek menšie známky toho, že vláda zvažuje ich reguláciu, má automaticky vplyv na ich cenu.

Bitcoin tiež neobišli veľké škandály. Taký najväčší sa stal v roku 2014 a mal za následok kolaps Mt. Goxu a Bitstampu, okrem iných menších problémov, ktoré sa sem tam objavia.

Táto kolísavosť cien môže vytvoriť atraktívnu oblasť pre investovanie, a to najmä v čase, keď ostatné meny majú svoje hodnoty ustálenejšie.

Avšak, podobne ako pri tradičných možnostiach pre investovanie, so zvýšenou kolísavosťou cien Bitcoinov, prichádza zvýšené riziko.

Scroll To Top
Táto stránka využíva súbory Cookies Chcem vedieť viac.