Home / technológie / Zvažujete kúpu profesionálnej fototlačiarne?

Zvažujete kúpu profesionálnej fototlačiarne?

Je fotografia vašim vedľajším, či dokonca hlavným príjmom? A keď chcete svojim klientom odovzdať časť hotových fotografií aj v tlačenej podobe, dávate ich niekde tlačiť? A neuvažovali ste nad tým, že budete tlačiť tie fotografie doma?

Viac farebných náplní, lepšie reprodukcia farieb

Potrebovať na to budete kvalitnú atramentovú tlačiareň určenú na profesionálnu tlač fotografií. Môžete totiž mať špičkový fotoaparát a objektívy, ale keď výsledné fotky vytlačíte na lacnej tlačiarni, ich krása nevynikne tak ako by mohla.

Hlavným rozdielom medzi lacnými a profesionálnymi tlačiarňami je počet atramentových náplní. Namiesto čiernej a len základných farieb majú profesionálne tlačiarne viac náplní s rôznymi ďalšími farbami (kľudne ich môže byť až 12).

To umožňuje precíznejšie miešanie viacerých odtieňov, čo sa pozitívne prejaví na kráse farieb vytlačených fotografií.

Áno, viac náplní znamená väčšie investície vtedy, keď sa minie atrament. Je totiž rozdiel vymeniť len čiernu a farebnú náplň HP 301 a 12 rôznych náplní, ale keď chcete odovzdávať profesionálne fotky, musíte investovať do profesionálnej techniky.

Pouvažujte nad tlačiarňou s tankovým systémom

Na atramente sa však dá ušetriť aj tak, že si zakúpite tlačiareň, do ktorej sa nekupujú atramentové kazety, ale atrament sa do nich dolieva z fľaštičiek. Hovorí sa tomu tankový systém a takouto tlačiarňou je napríklad Epson L3050, i keď to je skôr základný model a pre profesionálnu tlač fotografií zrejme siahnete po drahšej tlačiarni.

Môžete si ju však pozrieť aspoň pre predstavu toho ako funguje dopĺňanie atramentu do takéhoto typu tlačiarní.

Pointou je, že aj keď sú tlačiarne s tankovým systémom vo všeobecnosti drahšie, dopĺňanie atramentu vás bude stáť menej a tak sa časom stane takáto tlačiareň ekonomicky výhodnejšou.

Aby sme však boli fér, tie najšpičkovejšie tlačiarne sú „klasické“ s atramentovými kazetami, ale ak vám parametrami bude vyhovovať aj nejaká tlačiareň s tankovým systémom, rozhodne ide o niečo, nad čím je dobré pouvažovať.


  • Zdroj obrázka: Jacob Lund / Shutterstock.com
Scroll To Top
Táto stránka využíva súbory Cookies Chcem vedieť viac.