Jedným z najväčších výziev práce z domu je vytvorenie si vhodných podmienok na prácu. Zameriame sa teraz na hluk. Ale nie ten, ktorý robia iný členovia vašej domácnosti. Budeme hovoriť o hluku od susedov.
Zvuková izolácia stien
Problém s nadmerným hlukom od susedov sa pochopiteľne týka skôr bytových domov, v ktorých máte susedov doslova hneď za stenou.
Riešením je v tomto prípade účinná zvuková izolácia „problémových“ stien, ktorá vás nežiaduceho hluku spoľahlivo zbaví.
Zvuková izolácia má spravidla viac vrstiev, ktoré spolu izolujú hluk na rôznych frekvenciách. Môže tak ísť napr. o vzduchovú medzeru, lisovanú akustickú penu, zvukovo izolačnú dosku a sadrokartón.
Dôležité je nechať riešenie zvukovej izolácie na odborníkov, ktorí vám navrhnú ideálnu izolačnú konštrukciu nielen vzhľadom na jej účinnosť, ale aj hrúbku.
Aj tá je totiž pri zvukovej izolácii dôležitým parametrom. Nechcete predsa, aby vám zvuková izolácia výrazne ubrala priestor v miestnosti.
Zvuková izolácia stropu
V bytových domoch je zrejme ešte častejším problémom hluk od horných susedov.
Aj keď princíp zvukovej izolácie stropu je v jadre rovnaký ako v prípade zvukovej izolácie stien, hluk prenášaný medzi poschodiami má aj svoje špecifiká, ktoré majú vplyv na to, či je vôbec zvuková izolácia stropu pre vás vhodná.
V prípade, že vás ruší bežný hluk ako reč, hudba a pod., zvukovou izoláciou stropu dosiahnete naozaj výrazné zlepšenie. Ak vás však ruší aj dupot, buchot a obdobný hluk vznikajúci pri kontakte s podlahou, situácia je zložitejšia.
Takýto kročajový hluk sa prenáša do nosných konštrukcií a jeho časť aj do stien. Stále platí, že zvukovou izoláciou stropu znížite hlučnosť, ale kročajového hluku sa úplne nezbavíte.
S tým by vám pomohla len kročajová izolácia podlahy vašich horných susedov.
Zdroj obrázka:
- Autor: EyeEm / freepik.com