Home / online biznis / Testovacia jazda nového auta: 5 tipov, na čo by ste sa mali zamerať

Testovacia jazda nového auta: 5 tipov, na čo by ste sa mali zamerať

Keď kupujete staršie auto, na testovaciu jazdu sa musíte sústrediť viac ako pri novom vozidle. Prečo? Lebo je tu vyššie riziko skrytých závad.

Na čo by ste sa mali sústrediť pri kúpe nového vozidla, keď sa nemusíte obávať bŕzd či motora v zlom stave? Ide hlavne o to, aby ste našli auto, ktoré vám vyhovuje. A vďaka týmto 5 tipom sa vám to podarí.

1. Testovaciu jazdu začnite prípravou doma

Už naše staré mamy nám hovorili: „Ťažko na cvičisku, ľahko na bojisku,“ a pri testovacej jazde to platí tiež. Dôkladná domáca príprava zabezpečí, aby ste skúšali iba tie vozidlá, ktoré spĺňajú vaše požiadavky.

Vytipujte si autá, o ktoré máte záujem, pozrite si ich technické parametre, prečítajte si recenzie a nájdite si aj vhodné alternatívy. Napríklad u nás si vyskúšate BMW 7, a keď vám nebude vyhovovať – otestujte si vami vybranú alternatívu – napríklad Audi A8 bez toho, aby ste sa museli vrátiť o niekoľko dní.

2. Požiadajte predajcu, nech vám vozidlo predvedie

Predtým ako začnete so samotnou testovacou jazdou, požiadajte predajcu, aby vám vozidlo prezentoval. Vyskúšajte si technológie a ich ovládanie – vyhovuje vám ich používateľské rozhranie alebo je priveľmi komplikované? Ako fungujú asistenčné systémy v akcii a dokážete ich vypnúť, ak by vám nevyhovovali? Je dôležité, aby ste ich vyskúšali aj na vlastnej koži a zistili, či spĺňajú vaše požiadavky.

3. Predtým, ako sa s autom vydáte na cestu

Predtým, ako sa s vozidlom vydáte na testovaciu jazdu, máte skvelú príležitosť vyskúšať si všetko, čo vás zaujíma. Plánujete v aute voziť detský kočík? Zoberte si ho sebou a otestujte si, ako sa nakladá do batožinového priestoru.

Okrem predných sedadiel si vyskúšajte aj zadné. Sú dosť pohodlné? Je tam dostatok priestoru na nohy aj na dlhšie cesty? Vyhovuje vám tvar volantu a dokážete si jeho výšku prispôsobiť tak, aby vám vyhovovala? Hľadajte odpovede na všetko, čo vás zaujíma.

4. Jazdu v novom aute si užite

Mnoho vodičov sa pri testovacej jazde necíti úplne komfortne – sedí vedľa vás neznámy človek, nie ste úplne uvoľnený a chcete to mať čo najskôr za sebou. Nebojte sa toho a užite si to: čím dlhšie budete jazdiť, tým lepšie vozidlo spoznáte.

5. Čo sledovať pri jazde?

Zatiaľ vám auto vyhovuje? To najdôležitejšie na vás ešte čaká. Na toto všetko by ste sa mali zamerať pri testovacej jazde:

 • aký pocit máte z riadiacej páky a jej ovládania?
 • sedí vám volant v rukách a vyhovuje vám jeho prepojenie s kolesami?
 • sústreďte sa aj na správanie spojky
 • ako sa auto správa v zákrutách a je stabilné?
 • podržia vás sedadlá v ostrejších zákrutách?
 • ako sa správa vozidlo pri prechádzaní nerovným terénom?
 • je zrýchlenie vozidla dostatočné?
 • počas jazdy nepočúvajte rádio, ale motor
 • pri vyšších rýchlostiach sledujte odhlučnenie auta a jeho aerodynamiku
 • vyskúšajte klimatizáciu počas jazdy
 • otestujte spätné zrkadlá v akcii a skúste nájsť mŕtve uhly

Máte testovaciu jazdu za sebou? Na záver auto ešte zaparkujte – pozdĺžne aj priečne.

Ak sa pri testovacej jazde zameriate na tieto veci, môžete si byť istý, že vozidlo vám bude vyhovovať aj v ďalšom používaní. Našli ste v našej ponuke auto, ktoré vás zaujalo? Dajte nám vedieť a radi vám ho pripravíme na testovaciu jazdu.

Scroll To Top
Táto stránka využíva súbory Cookies Chcem vedieť viac.