Home / technológie / aplikácie / „Tichá“ revolúcia v Business Intelligence na Slovensku

„Tichá“ revolúcia v Business Intelligence na Slovensku

To najmodernejšie čo svet BI dnes ponúka je Business Discovery. Vďaka inovatívnemu riešeniu QlikView ho už objavili aj slovenské spoločnosti.

Jeden z najúčinnejších Business Intelligence (BI)nástrojov dneška sa etabloval už aj na Slovensku. QlikView od spoločnosti Qlik je revolučným BI riešením, ktoré od základov mení pohľad na reporting, analýzy a využívanie firemných informácií. Na Slovensko ho priniesla poradensko-implementačná spoločnosť EMARK pred piatimi rokmi.

„Za túto dobu sa nám podarilo QlikView umiestniť u renomovaných firiem na Slovensku, ktorým pomohol ušetriť milióny eur a desiatky tisíc hodín ľudskej práce. EMARK sa tak v tichosti stal popredným domácim hráčom na poli BI, pričom má už na svojom konte „skalp“ snáď každého väčšieho BI konkurenta,“

hovorí Martin Kostič, partner v spoločnosti EMARK.

QlikView je na svetovom trhu považovaný za inovačného lídra v oblasti BI. Je priekopníkom trendu Business Discovery, čo je najdynamickejšia a zároveň najperspektívnejšia oblasť BI. Potvrdzuje to aj nedávno zverejnená štúdia analytickej spoločnosti Gartner.

Jej analytici zároveň predpovedajú, že riešenia Business Discovery (Gartnerom nazývané tiež Data Discovery) do roku 2015 až trojnásobne prerastú tradičné BI.

„Kým pred 5 rokmi to bol nový trend, dnes je to hlavný prúd – hybná sila ťahaná QlikView,“

uvádza Martin Kostič.

„QlikView už pred dvadsiatimi rokmi ponúkal technológie ako asociatívny model a in-memory technológiu, ktoré dnes začínajú všetci tradiční veľkí hráči v BI kopírovať. Zatiaľ celkom neúspešne,“

dodáva Martin Kostič

QlikView dnes využíva viac ako 30 000 organizácií vo vyše 100 krajinách sveta, Slovensko nevynímajúc. Desiatky spoločností všetkých veľkostí a zameraní u nás profitujú a rastú aj vďaka tomu, že svoje dáta, analýzy a reporting zverili práve tomuto riešeniu.

„Medzi organizácie, ktoré u nás QlikView využívajú ako kľúčový BI nástroj patria napríklad ZUNO Banka, UniCredit Leasing, ČSOB Leasing, Energochemica, J&T, IKEA či ESET, ktorý ho využíva celosvetovo,”

hovorí Martin Kostič.

Riešenie v súčasnosti úspešne používajú veľké organizácie, ktoré v ňom analyzujú stovky miliónov dát ako napríklad Všeobecná zdravotná poisťovňa. S QlikView taktiež pracujú aj menšie firmy, ktoré vďaka nemu získavajú odpovede na ľubovoľné otázky týkajúce sa ich podnikania. To všetko bez čakania a závislosti od externých IT firiem. Vo všeobecnosti tak QlikView patrí medzi najsilnejšie zastúpené BI nástroje v slovenskom biznise.”

„Opakovane sa nám darí víťaziť v tvrdej konkurencií dominantných svetových hráčov v oblasti BI. Viaceré z týchto „mamutích“ BI systémov sa podarilo úspešne nahradiť, prípadne doplniť,“

konštatuje Martin Kostič.

Hlavnou prednosťou QlikView je jeho schopnosť vyriešiť potrebu bežných ľudí, ktorí pri svojej práci využívajú dáta.

„V prvom rade hovoríme o BI platforme, s ktorou môže bežný človek pracovať aj bez školenia – podobne ako s Google. Reporting s QlikView preto už nie je otázkou týždňov či mesiacov, ale skôr hodín či dní. Odpovede sú k dispozícii prakticky ihneď a to aj na otázky, ktoré vám predtým vôbec nenapadli,“

dodáva Martin Kostič.

Okrem toho ponúka rýchlu návratnosť investície a šetrí finančné prostriedky.

„QlikView prináša do práce s dátami revolúciu. Už nie je potrebné investovať do drahých dátových skladov a OLAP technológií. Vďaka tomu výrazne klesajú náklady na jeho nasadenie. Jeho najdôležitejším prínosom však je, že klient sa stáva nezávislým od externých IT firiem čo v dlhodobom meradle robí QlikView výrazne lacnejším oproti tradičným veľkým BI riešeniam. Potvrdzujú to aj viaceré nezávislé prieskumy, napríklad od poprednej analytickej agentúry BARC,“

pokračuje Martin Kostič.

Srdcom QlikView je patentovaná technológia, ktorá je postavená na tzv. asociatívnom vnútropamäťovom modeli. Vďaka nej QlikView spája dáta podobným spôsobom ako neurónová sieť v ľudskom mozgu. Naviguje používateľa cez rôzne súvisiace oblasti a umožňuje mu v mnohorozmernom svete objavovať väzby, ktoré následne zobrazuje v želanom kontexte.

Scroll To Top
Táto stránka využíva súbory Cookies Chcem vedieť viac.