Home / blog / Prečo je WordPress kráľ medzi CMS

Prečo je WordPress kráľ medzi CMS

Len pred mesiacom oslávil 12 rokov. Za tak krátku dobu sa mu podarilo vybudovať naozaj silnú komunitu fanúšikov a obrovskú základňu používateľov. Je výnimočný svojou škálovateľnosťou, pretože ľahko začnete na zdieľanom hostingu a neskôr môžete vyrásť až na clustrové riešenie.

U nás beží momentálne viac ako 20 000 inštalácií WordPress a je to jednoznačne najrozšírenejší systém na „tvorbu” stránok u nás, ale aj vo svete. Prečo je taký obľúbený?

1. Je 100 % zadarmo

Áno, je úplne zadarmo pre súkromné, ale aj komerčné účely. WordPress je slobodný open source a na jeho vývoji sa podieľa množstvo developerov z celého sveta. Práve to ho predurčuje k neustálej evolúcii.

2. Má nekonečné množstvo tém

Pre WordPress sa vytvára najväčší počet webových šablón na svete. Veľká výhoda je, že okrem komerčných webových šablón sa na webe povaľuje obrovské množstvo tém, ktoré ponúkajú developeri zadarmo pre voľné používanie, prípadne demo a trial verzie. My sme pre vás nedávno vybrali tie najkrajšie. Stačí si vybrať.

3. Akékoľvek rozšírenie nainštalujete za pár sekúnd

Chcete mať na svojej stránke možnosť zdieľania na sociálnych sieťach? Existujú desiatky pluginov, ktoré si jednoduchou inštaláciou vložíte na svoju stránku bez akejkoľvek znalosti programovania. Chcete si zálohovať svoju stránku, optimalizovať ju z pohľadu SEO, merať návštevnosť alebo zrýchliť načítavanie stránky? Žiadny problém. Je to len zlomok pluginov, ktoré si môžete jednoducho nainštalovať do svojho WordPressu.

4. Písanie a editácia článkov alá Word

WordPress má perfektný editor. Umožní vám pridávať a upravovať články v dvoch náhľadoch. Tí z vás, ktorí majú aspoň minimálnu znalosť HTML, využijú textový editor (HTML). Menej zdatní používatelia majú možnosť použiť vizuálny editor pre jednoduché copy & paste z Wordu. S maximálnym pohodlím vložíte do článku obrázok, tabuľku či citát.

5. Články môžete publikovať cez mobilnú aplikáciu

WordPress má vlastnú mobilnú aplikáciu. Je síce stále osekaná na najzákladnejšie funkcie, ale svoj účel plní. Nie je žiadny problém písať alebo upravovať články, stránky, tagy, schvaľovať komentáre, pozrieť si štatistiky či rýchlo pridať fotografiu.

6. Má ohromné množstvo návodov v slovenčine

A, samozrejme, v češtine, o angličtine nehovoriac. Stačí zadať kľúčové slová do google.sk a nájdete návod na akúkoľvek drobnosť, ktorú chcete implementovať do systému. Na Slovensku existuje hneď niekoľko špecializovaných webov, ktoré ponúkajú ohromné množstvo návodov. Ak chcete napríklad zrýchliť načítavanie stránky bežiacej na WordPresse, prečítajte si návod, ako na to.

7. Slávne osobnosti frčia na WordPresse

O tom, že WordPress je naozajstný kráľ, svedčia aj referencie slávnych používateľov. Kim Kardashian, Sylvester Stallone, Usain Bolt, Snoop Dogg, Katy Perry alebo vplyvné média, ako TechCrunch, BBC America či firmy Baťa, Sony, Ford, alebo Toyota. Náš firemný blog tiež beží dlhé roky na WordPresse. Pozrite si celý zoznam vplyvných používateľov WordPressu.

8. Google ľúbi WordPress

Od začiatku to bola láska na prvý pohľad. Toto je len zopár faktov, prečo ich vzájomný „milostný vzťah” stále pretrváva:

  • Google má rád logické architektúry na stránkach a WordPress je navrhnutý logicky.
  • Google miluje blogy. WordPress bol pôvodne vytvorený ako nástroj pre bloggerov.
  • Ak použijete štandardnú SEO funkcionalitu WordPress-u a ak ju použijete správne, mali by ste získať značné množstvo organickej prevádzky.

9. WordPress je lokalizovaný v slovenčine

Pre niekoho zbytočnosť, pre niekoho skvelá výhoda. Najjednoduchší spôsob, ako získať WordPress v slovenčine, je nainštalovať si ho prostredníctvom slovenského inštalačného balíčka. Ten si môžete stiahnuť priamo na stránke sk.wordpress.org, o ktorú sa stará slovenská WP komunita.

Má teda WordPress vôbec nejaké nevýhody? Zdá sa, že len veľmi málo. Tým, že ide o najrozšírenejší redakčný systém, je na WordPress realizovaných najviac hackerských útokov. To však nie je nič, čo by vás mohlo ohroziť, ak dbáte na pravidelné aktualizácie a zmenu hesiel.

Scroll To Top
Táto stránka využíva súbory Cookies Chcem vedieť viac.