Home / online biznis / Najziskovejšie firmy zarobili na technológiách, pôžičkách a hazarde

Najziskovejšie firmy zarobili na technológiách, pôžičkách a hazarde

V ktorých odvetviach podnikania sa dalo na Slovensku zarobiť najviac peňazí? Keby ste pred dvadsiatimi rokmi začali podnikať od nuly, najviac peňazí ste mohli zarobiť v informačných technológiách, hazarde a v poskytovaní úverov.

Nedávno som si na FinState zoradil firmy podľa výšky zisku a začal listovať v tomto zozname. Rozmýšľal som, ktoré z týchto najziskovejších firiem založili slovenskí podnikatelia, ktorí svoju firmu vybudovali od nuly na zelenej lúke.

Vynechal som sprivatizované energetické molochy, štátnu zdravotnú poisťovňu, banky, automobilky, zahraničné priemyselné podniky. Vynechal som aj holdingy a skupiny, ktoré vyrástli na ovládnutí existujúcich podnikov v privatizácii (posilnené dopingom vo forme konexií a úverov zo spriaznených bánk).

Najziskovejšie firmy zarobili na technológiách, pôžičkách a hazarde

Keď na FinState listujem zoznamom najziskovejších firiem na Slovensku, na druhej strane so ziskom 65 miliónov eur nájdem prvú firmu, ktorú vybudovali domáci podnikatelia od nuly. Je ním notoricky známa antivírusová firma, ktorú dodnes vlastnia jej pôvodní zakladatelia. Eset so ziskom vyšším ako Slovak Telecom, Slovnaft alebo Allianz je najúspešnejší príbeh slovenského biznisu.

Druhá firma v poradní, je Consumer Finance Holding, ktorý vybudoval spolu s bratom novozvolený prezident Andrej Kiska. Zisk Consumer Finance Holdinguvo výške 30 miliónov eur už nie je jeho zásluha, lebo firmu predal bankovej skupine VÚB už pred desiatimi rokmi. Ukazuje však jedno z odvetví, kde sa dalo „zbohatnúť“, aj keď ste začínali takmer od nuly.

Treťou firmou budovanou od nuly v rebríčku najziskovejších ktorú som našiel je stávková spoločnosť NIKÉ. NIKÉ so ziskom 9,9 milióna eur predbieha v ziskovosti aj priemyselné podniky Holcim a Samsung Display Slovakia. Po softvéri a pôžičkách máme ďalšie odvetvie, ktoré urobilo z podnikateľov boháčov – hazard.

Štvrtá firma v poradí je IT spoločnosť SOITRON so ziskom 6 miliónov eur. Opäť sme pri IT, rovnako ako pri Esete. Na rozdiel od Esetu, ktorý vytvára najviac tržieb v USA, sa Soitron zameriava skôr na Európu. A oproti Esetu nepredáva balíčkový softvér, ale ponúka klasické IT služby („nepredáva produkt, ale ľudí“).

Piata firma v mojom rebríčku je TEMPEST so ziskom 5 miliónov eur, IT firma veľmi podobná SOITRON-u.

Firmy z rebríčka najziskovejších, ktoré som vybral, si môžete pozrieť a porovnať na FinState zoradené podľa výšky zisku:

Čo teda zistím, keď si prezerám najziskovejšie firmy na Slovensku budované našimi podnikateľmi od nuly?

  • V rebríčku dominujú firmy z odvetvia informačných technológií
  • Nenájdete tam žiadnu gastro- ani maloobchodnú firmu – nemá význam snažiť sa vybudovať slovenský Walmart ani McDonald
  • Všetky tri odvetvia – IT, hazard a financie sú podnikania v službách – nepredávajú ani nevyrábajú tovary
  • Ďaleko najziskovejšia firma je Eset, ktorý vyvíja a predáva softvér v zahraničí  – má teda škálovateľný, nehmotný produkt s vysokou maržou (pridanou hodnotou), ktorý predáva hlavne na najväčšom SW trhu v USA

Neznamená to, že podnikať musíte vyslovene v technológiách a softvéri. Táto moja úvaha smeruje skôr k tomu, že zo Slovenska nevznikol žiadny príbeh ako ZARA v textile a maloobchode, IKEA v nábytku, McDonald v občerstvení. Ak tu podnikatelia zarobili naozaj veľké peniaze od nuly, tak to boli IT firmy na čele s ESETom, Kiskova úverová firma a stávková kancelária NIKÉ.

PS – ak si myslíte, že som niektoré firmy vynechal, tak si skúste prejsť zoznam najziskovejších firiem a vyberte z nich tie vaše.

autor článku: Filip Glasa

Scroll To Top
Táto stránka využíva súbory Cookies Chcem vedieť viac.