Home / technológie / 10 Tipov ako používať flipchart na prezentáciu

10 Tipov ako používať flipchart na prezentáciu

Myslíte si, že používanie flipchartov pri prezentáciách je jednoduché? Zdanie môže klamať. Hlavne ak ste zažili prezentáciu, kde ste nemali poňatie, čo sa čmára na tabuľu a z väčšej diaľky ste na ňu poriadne ani nevideli.

Chcete, aby vaša prezentácia bola efektívna a ľudia si z prednášky odniesli to, kvôli čomu na ňu prišli? Postupujte podľa nasledujúcich jednoduchých krokov a ovládajte svoje flipcharty ako profesionáli.

1. Pripravte si flipchart a podklady jednotlivých stránok v predstihu. Publikum nebude musieť čakať, kým budete písať alebo kresliť.

2. Medzi jednotlivými stránkami si nechajte aspoň jednu prázdnu stranu. Vďaka nim budete môcť podrobnejšie vysvetľovať jednotlivé stránky, prípadne si pomáhať pri otázkach publika. Taktiež nebudete musieť neustále listovať na koniec prezentácie na prázdne stránky.

3. Ak potrebujete kresliť diagramy alebo grafy, pripravte si ich. Jemne si predkreslite ceruzkou komplikovanejšie nákresy. Publikum nezistí, že používate pomôcky a vaše výsledné grafy budú vyzerať oveľa profesionálnejšie a presnejšie.

4. Uistite sa, že máte na konci vášho flipchartu zhrnutie. Túto stránku môžete použiť na konci vašej prezentácie a zhrnúť všetko, čo ste povedali.

5. Titulná stránka vašej prezentácie by mala byť buď prázdna alebo v ideálnom prípade by mala obsahovať tému vašej prezentácie. Nebude tak na začiatku prezentácie zbytočne rušiť publikum.

6. Na každej stránke, si pripravte niekoľko kľúčových bodov a ponechajte si priestor na ďalšie poznámky. Môžete potom pridávať komentáre od publika alebo vysvetľovať nejasné veci. Na tieto poznámky používajte inú farbu ako na základný text.

7. Používajte dostatočne veľké písmo, aby bolo ľahko čitateľné pre každého v publiku.

8. Grafy a diagramy kreslite odlišnými farbami ako obsah, používajte svetlejšie farby. Na text naopak tmavšie farby ako čierna alebo modrá, ktoré sú ľahko viditeľné.

9. Ak pri rozprávaní zároveň píšete na tabuľu, po dopísaní nezabudnite odstúpiť, aby bolo vidieť, čo ste napísali.

10. Po skončení prezentácie môžete prejsť celý flipchart ešte raz a upozorniť na dôležité poznámky a zistenia, na ktoré ste prišli spolu s účastníkmi. Lepšie si potom zapamätajú, a prípadne aj zapíšu body z prezentácie.

Scroll To Top
Táto stránka využíva súbory Cookies Chcem vedieť viac.