Home / online biznis / rozhovory / DNEŠNÝ SVET JE O TECHNOLÓGIÁCH

DNEŠNÝ SVET JE O TECHNOLÓGIÁCH

Vyspovedali sme mladého programátora, ktorý pochádza z Brazílie a dnes ho môžete stretnúť v uliciach Košíc. O tom, ako sa sem dostal, ako sa naučil programovať a aj to, prečo programovanie považuje za skvelú príležitosť aj pre ďalších mladých ľudí sa dočítate v našom rozhovore.

ČO BY SI NÁM O SEBE POVEDAL NA ÚVOD NÁŠHO ROZHOVORU?

Volám sa Guilherme, pochádzam zo Sao Paula, mám 23 rokov a študujem výpočtovú techniku na University of Campinas v Brazílii. V súčasnosti žijem na Slovensku a pracujem ako stážista v spoločnosti Localhost.

O nové technológie a IT som sa začal zaujímať už ako tínedžer. Keď som mal 16 rokov, naučil som sa programovať a vtedy som si uvedomil, že informatika je oblasť, v ktorej by som chcel pracovať.

Práve v oblasti IT som v roku 2011 začal pracovať a taktiež som sa zapájal do rôznych doplnkových činností ako je šport alebo študentské organizácie.

IMG_3868

AKO SI SA DOSTAL K PROGRAMOVANIU?

Už ako dieťa som mal počítače rád, preto som sa v mojich 16tich rokoch zapísal na odborný kurz informatiky, aj keď som nevedel aké to asi bude.

Ukázalo sa, že kurz kladie dôraz na programovanie, spravil som zopár jednoduchých programovacích cvičení a zapáčilo sa mi to. Toto bol moment kedy som začal s programovaním.

AKO SI SA DOSTAL NA SLOVENSKO?

Vždy som chcel žiť v zahraničí. Až keď sa mi naskytla príležitosť odísť do Európy, uvedomil som si, že všetci moji priatelia si vždy volili západné krajiny.

Keďže ponuka stáže v spoločnosti Localhost vyzerala naozaj lákavo, rozhodol som sa, že ja chcem vyskúšať niečo nové, čo by bolo zároveň zaujímavou skúsenosťou a taktiež možnosťou spoznať inú kultúru.

ČO TI DAL POBYT NA SLOVENSKU?

O slovenskej kultúre som sa naučil naozaj veľa. Naučil som sa, aké to je žiť v zimnom období, v krajine, ktorej jazyk neovládam, ako sa cez to preniesť a v konečnom dôsledku si užiť pobyt.

AKÝ JE ROZDIEL V ŠTÚDIU NA SLOVENSKU A V BRAZÍLII?

Je ťažké odpovedať na túto otázku, keďže na Slovensku som nikdy neštudoval, prišiel som sem len na stáž.

AKO SI SA DOSTAL K ĽUĎOM OD SPOLOČNOSTI LOCALHOST?

Na Slovensko som prišiel cez výmenný program zvaný IAESTE. Tento program obsahuje pracovné ponuky, z ktorých si vyberiete tú, ktorá Vás zaujme.

Mňa najviac zaujala práve ponuka spoločnosti LOCALHOST. Zaujala ma nezvyčajnou krajinou a tiež tým, že táto spoločnosť je mladá a pracuje so zaujímavými technológiami v oblasti informatiky.

Pamätám si, že v ponuke bolo napísané niečo ako:

„NEMUSÍŠ SI ROBIŤ STAROSTI O VEČIERKY A BLÁZNIVÉ PARTY, PRETOŽE SME TÍM MLADÝCH, DYNAMICKÝCH A OTVORENÝCH ĽUDÍ.”

Tak som poslal žiadosť a prijali ma.

AKO SA TI PÁČI V SPOLOČNOSTI LOCALHOST? ČO TI TÁTO SKÚSENOSŤ DALA?

V spoločnosti Localhost sa mi veľmi páči. Teším sa, že tu môžem byť. Mal som možnosť spoznať skvelých ľudí, zoznámiť sa so zaujímavými technológiami, na rôznych projektoch a naučiť sa veľa o slovenskej kultúre.

IMG_2015

AKÝ PROGRAMOVACÍ JAZYK OVLÁDAŠ? V KTOROM JAZYKU PROGRAMUJEŠ?

Ovládam jazyky Java, C# .NET, Javascript a rôzne iné. V súčasnosti zlepšujem svoje JAVA skills, serverové technológie, Javascript, Angular JS Framework front-end.

CHYSTÁŠ SA NA SLOVENSKO EŠTE VRÁTIŤ?

Áno, rád by som sa na Slovensko niekedy v budúcnosti vrátil, aj keď si nie som istý, či by som tu žil. Je tu na mňa príliš veľká zima. Ha ha ha

ČO PLÁNUJEŠ DO BUDÚCNA? AKO SI PREDSTAVUJEŠ SVOJU BUDÚCNOSŤ?

Mám v úmysle úspešne ukončiť štúdium na vysokej škole a pracovať v oblasti softvérového inžinierstva. Pravdepodobne opäť niekde v zahraničí.

DÁ SA PODĽA TEBA NAUČIŤ PROGRAMOVAŤ AKO SAMOUK? JE TÁTO CESTA REÁLNA?

Samozrejme. Existuje veľa webstránok a online nástrojov, ktoré poskytujú dostatok informácií na to, aby sa človek naučil programovať.

Napríklad code.org alebo codeschoom.com sú organizácie, ktorých hlavným cieľom je naučiť ľudí programovať. Takže áno, táto cesta je reálna. Ja sám som sa väčšinu toho čo viem, naučil mimo univerzitu.

ČO BY SI ZMENIL NA SVOJOM VZDELÁVANÍ? MYSLÍŠ, ŽE EXISTUJE LEPŠIA ALEBO EFEKTÍVNEJŠIA CESTA AKO SA STAŤ DOBRÝM PROGRAMÁTOROM NEŽ TÁ, KTORÚ SI SI VYBRAL TY?

Ja by som na univerzite učil viac praktických vecí, s cieľom pripraviť ľudí na reálny biznis.

Väčšina toho, čo som sa naučil na vysokej škole, je užitočná a zaujímavá len ak chcete budovať akademickú kariéru, alebo pracovať na nejakom výskume.

Myslím si, že študenti by sa mali učiť o moderných technológiách už na vysokej škole, pretože to je to, čo budú v práci pre softwarovú spoločnosť určite potrebovať.

rozhovor

ČO BY SI ODKÁZAL VŠETKÝM MLADÝM ĽUĎOM, KTORÍ UVAŽUJÚ NAD MYŠLIENKOU NAUČIŤ SA PROGRAMOVAŤ.  

Odkázal by som im, nech idú do toho naplno. Dnešný svet je o technológiách. Aj keď s tým začnete ako s hobby, už z malého nápadu sa v budúcnosti môže stať medzinárodná spoločnosť.

Okrem toho, programovanie je zábavné, skvelé precvičuje logiku a môže Vám pomôcť nájsť si zamestnanie.

AKÁ JE PODĽA TEBA BUDÚCNOSŤ PROGRAMOVANIA? AK BY SI DNES UVAŽOVAL O KARIÉRE PROGRAMÁTORA, NA AKÝ JAZYK ALEBO TECHNOLÓGIE BY SI SA ZAMERAL?

Myslím si, že programovacie jazyky budú naďalej pokračovať v zlepšovaní života vývojárov.

Dnes jednoducho nájdete FRAMEWORK k čomukoľvek, takže nudná práca na nízkych pozíciách ide mimo Vás a je prakticky spravená za Vás.

Áno, chcem naďalej programovať, aspoň dovtedy, kým neskončím školu a potom možno presedlať na manažment, avšak stále v IT oblasti.

Zameral by som sa prevažne na vývoj mobilných aplikácii. Hlavne na Javu a Android SDK (Software development kit) pre vývoj Android aplikácii a Swift pre vývoj iOs aplikácii. Čo sa týka webu, sústredil by som sa na technológie založené na Javacript-e, ako napríklad Angular JS, Node.JS.

  • preklad rozhovoru: Martina Ondková
Scroll To Top
Táto stránka využíva súbory Cookies Chcem vedieť viac.