Vybrať si vhodnú doménu pre svoj nový projekt nie je vždy najjednoduchšie. Obzvlášť, ak je vami preferovaná doména obsadená. Čo sa dá robiť, keď je registrovaná niekým iným? Nie vždy to znamená, že ju nie je možné získať. Vybrali sme 4 spôsoby, ako sa k takýmto doménam môžete dostať a čoho by ste sa mali pri tomto procese vyvarovať.
1. Kúpte si doménu priamo od jej majiteľa
Domény, resp. doménové názvy, sa už dnes dajú označiť za komoditu. To, či je konkrétna doména na predaj, môžete často zistiť aj na samotnej stránke, keď je kontakt na predajcu uvedený priamo pri navštívení danej adresy. V takom prípade je najlepšie predajcu kontaktovať a dohodnúť sa na ďalších krokoch. Je však jasné, že musíte mať extrémne šťastie, aby ste narazili na takýto prípad.
Ak na doméne nie je žiadny obsah, ani oznam o predaji domény, stojí za pokus osloviť majiteľa domény s ponukou na jej odkúpenie. Údaje o majiteľovi domény sú dostupné vo whois registroch, napríklad cez portál who.is. Pri „živých” doménach (s obsahom) môžete, samozrejme, tiež skúsiť osloviť majiteľa, avšak rátajte s tým, že doména nebude na predaj, alebo bude cena príliš vysoká.
2. Vydražte si doménu v aukcii
Jednou z možností získania domén je tiež aukcia. Pri tomto spôsobe sa postupuje rovnako ako pri klasickej dražbe. Záujemcovia navyšujú cenu za doménu a najlepšia ponuka vyhráva. Zapojiť sa do podobných aukcií môžete napríklad na portáloch GoDaddy, sedo.com a ďalších.
Ak získate zahraničnú doménu, zvyčajne nasleduje transfer k vami vybranému registrátorovi (získanie auth info kódu, potvrdenie transferu). Pri .sk doménach je po kúpe najistejšie zmeniť vlastníka domény na vás, resp. vašu firmu.
3. Odchyťte si svoju doménu
Ak doména, o ktorú máte záujem, už exspirovala, prípadne je tesne pred uvoľnením, je možné ju získať tzv. „odchytom” (backorder). Ide o postup, keď sa ihneď po uvoľnení domény (napr. po jej neúhrade) v národnom registri záujemca opätovne pokúsi doménu registrovať. Výhodou odchytu je nižšia cena ako za odkúpenie domény. Nie je však garantované, že doména bude skutočne uvoľnená, keďže vlastník domény ju môže predĺžiť na ďalšie obdobie, aj keď už exspirovala alebo je v karanténe. Na odchyt zahraničných domén existujú špecializované služby, ako napríklad GoDaddy, Domain Monster, Nidoma a mnohé ďalšie.
Služba odchytu je spoplatnená, ale ceny za odchyt sú nižšie, ako by bola cena za odkúpenie domény. Platia sa zvyčajne až po úspešnom odchyte, podmienky sú však pre každú službu individuálne.
4. Websupport vám odchytí .sk doménu
Pre odchyt .sk domén môžete využiť aj naše služby. Stačí napísať na náš helpdesk, upresniť názov domény, login, pod ktorý má byť doména registrovaná, prípadne SK NIC handle, ktorý bude použitý ako držiteľ domény. V prípade úspešného odchytu .sk domény bude spoplatnená sumou 15 eur. Domény .sk sú uvoľnené 43 dní po exspirácii (stav DOM_EXP), kedy sa o odchyt pokúsime a budeme vás informovať o ďalšom postupe.
Bonus:
Vedeli ste, že momentálne najdrahšie predaná doména bola carinsurance.com v cene 49 700 000 dolárov? Hotels.com v roku 2001 bola predaná za 11 miliónov dolárov a v tom čase bola kúpa označená Davidom Rochem (kupujúci) ako „šialené množstvo peňazí”. Neskôr dodal, že v súčasnosti to vníma ako veľmi výhodnú kúpu.
Veríme, že aj tieto rady vám pomôžu v získaní ideálnej domény pre váš biznis.
Zdroje:
http://www.whoishostingthis.com/blog/2013/08/23/buying-a-registered-domain-name/
http://www.mikeindustries.com/blog/archive/2005/03/how-to-snatch-an-expiring-domain
http://news.bbc.co.uk/today/hi/today/newsid_9765000/9765923.stm
http://mostexpensivedomain.name/
Zdroj:
- autor článku: Matej Fridecký
- zdroj: websupport blog