Home / technológie / mobilné telefóny / V mobiloch „presurfujeme“ výrazne viac

V mobiloch „presurfujeme“ výrazne viac

Spotreba mobilných dát v Q1 2014 prekonala celoročnú dátovú spotrebu z roku 2011. Uvádza to najnovšie vydanie štúdie Ericsson Mobility Report.

Podľa predpovede Ericssonu má do roku 2019 dátová prevádzka každoročne v priemere narásť o 45 %. Na konci projektovaného obdobia by celková mobilná dátová prevádzka mala dosiahnuť desaťnásobok tej minuloročnej, teda približne 10 exabytov.

Výrazne rastie aj počet mobilných dátových pripojení a takisto aj priemerná spotreba dát na používateľa. Na vzostupe sú aj mobilné širokopásmové pripojenia, ktorých počet podľa Ericssonu v roku 2019 dosiahne 7,6 miliardy. V tej dobe budú tvoriť 80 % všetkých mobilných pripojení.

Najvýraznejší rast v počte mobilných dátových pripojení zaznamená Ázia, kde narastú dvanásťnásobne. Len v samotnej Číne by ich do piatich rokov malo pribudnúť viac ako pol miliardy. Čo sa týka regiónu strednej Európy, Ericsson odhaduje, že sa počet nových pripojení do roku 2019 zvýši osemnásobne.

„Hlavným motorom rastu bude rozvoj HSPA a LTE sietí. Tento vývoj je podporovaný neustále sa zvyšujúcimi nárokmi používateľov a stúpajúcim dopytom po rýchlosti a kvalite,“

uvádza Marián Bezák, prezident spoločnosti Ericsson Slovensko.

V roku 2019 priemerný používateľ smartfónu spotrebuje štyrikrát viac mobilných dát, ako je tomu dnes. Neustále sa zvyšujúci počet „múdrych“ telefónov, stále populárnejší video obsah, rýchlejšie mobilné siete a zlepšovanie pokrytia, sú dôvodom rastu spotreby dát.

„Dnes sú štyri z piatich mobilov v ponukách našich operátorov smartfóny a v spoločnosti je stále veľký priestor na ich ďalšie rozširovanie. Navyše neustále zvyšujeme kapacity, pokrytie a rýchlosť mobilných sietí,“

vysvetľuje Marián Bezák.

Podľa nedávneho prieskumu spoločnosti Gemius dnes mesačne pristupuje na internet cez svoje mobilné zariadenie približne milión Slovákov.

„To všetko sú výborné predpoklady na to, aby naša spotreba mobilných dát rástla podobným tempom ako je európsky priemer,“

doplnil Marián Bezák.

Celková dátová prevádzka generovaná smartfónmi už prekonala objem dát spotrebovaných mobilnými počítačmi, tabletmi a routermi. Ako odhaduje štúdia, do roku 2019 počet smartfónov vo svete narastie trojnásobne, čo povedie k dramatickému nárastu dátovej spotreby.

Spotreba mobilných dát rastie oveľa rýchlejšie ako dáta spotrebované v pevných sieťach. V absolútnom meradle zostane fixná dátová prevádzka dominantná aj v roku 2019, hoci jej podiel klesne.

Kým v 2013 mobilná dátová prevádzka predstavovala 5 % celkových prenesených dát, v roku 2019 jej podiel porastie na 12 %.

Scroll To Top
Táto stránka využíva súbory Cookies Chcem vedieť viac.