Home / online biznis / knihy / Kniha Práce na dálku

Kniha Práce na dálku

Knižka Práce na dálku (REMOTE) – office not required sa mi dostala do rúk v anglickom origináli. Darovala mi ju moja milovaná sestra, ktorej sa za to chcem veľmi pekne poďakovať. Niektoré moje preklady sa možno nebudú zhodovať s oficiálnym prekladom do češtiny a slovenčiny, ale podstata bude, pevne verím, tá istá. Kniha samotná hovorí …

Review Overview

9/10 Skvelá kniha!

Summary : Ako sa vyhnúť samote? Prepracovanosti? Nedostatku informácii? Nespravodlivosti pri odmeňovaní? Mnohým ďalším nepríjemnostiam? Odpovede na tieto otázky spracovali autori v jednej vynikajúcej knihe Práce na dálku. U mňa sa radí do top 5!

User Rating: 4.6 ( 1 votes)
0

Knižka Práce na dálku (REMOTE) – office not required sa mi dostala do rúk v anglickom origináli. Darovala mi ju moja milovaná sestra, ktorej sa za to chcem veľmi pekne poďakovať. Niektoré moje preklady sa možno nebudú zhodovať s oficiálnym prekladom do češtiny a slovenčiny, ale podstata bude, pevne verím, tá istá.

Kniha samotná hovorí o tom, že kancelária je už viac menej nutným zlom ako povinnosťou. Pojednáva o práci na diaľku. Viac menej s týmto názorom súhlasím. Sám som spísal nástroje, ktoré vám pomôžu pri práci z domu a jej najväčšie výhody.

Prečo je už aktuálna, aké sú predsudky, prekážky a ako ich odstrániť. Je napísaná dvoma odborníkmi na danú tému.

Kto sú autori knižky Práce na dálku (REMOTE)?

Autormi knižky Práce na dálku (REMOTE) sú starí známi Jason Fried a David Heinemeier Hansson zo spoločnosti Basecamp, predtým 37Signals. Títo páni sú odborníkmi naslovovzatí. Nielen, že o práci na diaľku píšu, ale ju aj viac ako 10 rokov vykonávajú vo svojej spoločnosti.

Títo dvaja majú na svedomí ďalšie dva bestsellery ReŠtart a Getting Real (podľa mojich informácii, nikdy nebola preložená do češtiny ani slovenčiny, ak áno tak ma, prosím opravte).

Osobne mi je veľmi sympatický ich spôsob písania kníh. Ich texty sú veľmi ľahké a jednoduché, idú priamo k veci a nepoužívajú odborné výrazy. Máte pocit, ako by ste sa bavili so starým kamošom. Ak všetka komunikácia v ich firme prebieha na takejto úrovni, o čom nepochybujem, tak to musí byť radosť s nimi pracovať.

Komu je táto kniha určená?

Jason Fried v úplnom úvode uvádza:

“Pre všetkých tých, ktorí teraz trčia v zápche”

Ja si dovolím doplniť, že kniha je určená aj pre všetkých zamestnancov a zamestnávateľov, ktorí sa chcú vymaniť z otroctva zvaného práca od deviatej do piatej. Je načase si uvedomiť, že záleží na vykonanej práci, nie čase, ktorý ňou strávime.

Kniha je určená pre všetkých, ktorí vymenili slobodu a krásy prírody za pohodlie a vzrušenie, ktoré našli v kancelárii. Hovoríte si, že vy ste startupista a vás sa to netýka? Really?

Či už robíte v open office, coworkingovom centre alebo pre niekoho veľkého ako je Google, stále ste v pasci. Jedáleň zadarmo, masáže, stolný futbal v kancli nikdy nenahradia skutočnú slobodu a domov, z ktorého môžete pracovať. To je jeden z dôvodov…

Prečo pracovať na diaľku?

Nový luxus spočíva v tom užívať si život, cestovať a tráviť čas s vašou rodinou teraz, nie keď budete starí. Nový luxus spočíva v slobode a voľnom čase. Tu a teraz. Potom budete nevládni, znudení, a vaše deti budú veľké a vaše hobby nie až tak zaujímavé.

Skvelé talenty sú všade. Nezdružené len v v Silicon Valley, Prahe či Bratislave. Výhodou hviezdnych zamestnancov nepracujúcich z týchto centier je menšie nutkanie klopať na dvere u kolegov a snaha odísť za lepším.

Ako bonus k tomu ušetríte. Ušetríte vy ako zamestnanec a ušetrí aj vaša firma. Nejaké tie peniaze a čas naviac ako bonus zadarmo znejú skvelo, nie?

Ako sa vysporiadať s bežnými námietkami?

Ale my to nemôžeme zaviesť vo firme. Ľudia sú prirodzene leniví a bez nášho dozoru by nič nespravili. Ale choďte. To, že ľudia dorazia do kanclu znamená len to, že sa pred tým musia prezliecť z pyžama do pracovného odevu.

Ich prítomnosť na pracovisku ani zďaleka nie je garanciou produktivity. Ľudia majú úžasnú schopnosť správať sa tak, ako to od nich očakávate. Ak si myslíte, že budú leniví a flákať sa v práci, tak sa pravdepodobne budú. Ak im budete dôverovať a správať sa k nim ako k najlepším zamestnancom, tak sa nimi pravdepodobne stanú.

“Ak máte firmu plnú ľudí, ktorým nemôžete dôverovať, tak by ste sa to buď mali naučit alebo máte zlých kolegov a zamestnancov.”

Dobre, práve ste sa rozhodli, že to s prácou na diaľku vyskúšate aj vo vašej firme. Ako na to?

Ako spolupracovať na diaľku?

Práca na diaľku nie je všetko alebo nič. Neznamená to, že vymeníte reťaze svojej kancelárie za okovy pracovného stolu doma. Robte to tak, ako to vyhovuje vám.

  • Chcete byť pol dňa doma a pol dňa v kancli? Buďte.
  • Chcete robiť tri dni z kanclu a dva dni z domu? Robte.
  • Chcete robiť v pondelok z domu, utorok z kanclu, v stredu z kaviarne a vo štvrtok z knižnice? Robte!

Je to len a len na vás!

praca_na_dialku

Snažte sa aby sa vaše pracovné hodiny aspoň čiastočne prekrývali s kolegami. Stretnite sa aspoň dva-tri krát do roka osobne. Nič nenahradí osobný kontakt na 100%, žiadne nástroje uľahčujúce prácu na diaľku. Ak sa nemôžete stretnúť osobne, tak aspoň chatujte.

Chatujte, ale na mimopracovné témy. Práca na diaľku vie byť veľmi samotárska a depresívna. Konajte tak, aby ste sa tomu vyhli. Ako? To sa dozviete v knihe Práce na dálku (REMOTE). V nej nájdete aj množstvo ďalších problémov.

Problémy spojené s prácou na diaľku

OK, nemusíte dochádzať do práce. Vlastne sa už nemusíte takmer vôbec hýbať. To je super, ale môže to spôsobiť zdravotné problémy. Ako sa tomu vyhnúť?

Ako sa vyhnúť samote? Prepracovanosti? Nedostatku informácii? Nespravodlivosti pri odmeňovaní? Mnohým ďalším nepríjemnostiam?

Odpovede na tieto otázky spracovali autori v jednej vynikajúcej knihe. U mňa sa radí do top 5.

kupit

Kniha Práce na dálku (REMOTE) – Office not required síce nepredbehla ReŠtart ani Podnikateľský mýtus, ale dáva na frak takým kvalitkám ako sú Prodávat je lidské aj Startup za pakatel.

Teším sa kedy bude dostupná aj v českej alebo slovenskej verzii.

Scroll To Top
Táto stránka využíva súbory Cookies Chcem vedieť viac.