Home / technológie / mobilné telefóny / Ako kupovať elektroniku z Číny

Ako kupovať elektroniku z Číny

Z Číny objednávam tovar už nejakú dobu. Poštovné zadarmo a super cena. Vždy som sa však snažil vyhnúť veciam, ktoré sa môžu ľahko pokaziť, alebo budú pokazené už od výroby – elektronike. Pred pár mesiacmi som sa rozhodol, že vymením svoj tlačítkový telefón za smartphone. Nechcel som do neho investovať veľa a na našom trhu som nenašiel žiaden zaujímavý lowcost. Rozhodol som sa pre to poobzerať v čínskych e-shopoch.

Za málo peňazí (môže byť aj) veľa muziky

Dá sa tam nájsť kopec lacných hračiek, no väčšina nie je moc kvalitných. Preto treba trocha pogoogliť. Na zahraničných stránkach si rýchlo nájdeš recenzie takmer na všetko. Je dobré vedieť aspoň trocha anglicky, alebo použiť translátor. Stačí zadať kúzelné slovíčka “cheap smartphone from china review”.

Slovíčko smartphone si vymeň za to čo potrebuješ, napríklad tablet. Môže sa hodiť napríklad stránka: chinasmartphonereview.com. Netreba však veriť jednému zdroju, a preto je fajn si vybrané zariadenie preveriť na viacerých stránkach. Znovu stačí napísať celý názov zariadenia + review.

Pozor na predajcov

Pri výbere predajcu treba dávať pozor. Môže sa stať, že produkt príde neskoro, nedorazí vôbec, alebo ho nesprávne zabalia a po ceste sa rozbije…

Mne sa zatiaľ nič podobné nestalo. Netreba dôverovať všetkým obchodom. Google väčšinou nájde hneď niekoľko možností od koho produkt kúpiť. Riziko je tam vždy.

Ak som z nejakého eshopu ešte neobjednával, pozerám sa na referencie. Užitočná v tomto prípade môže byť stánkaresellerratings.com, kde ľudia píšu svoje skúsenosti s nákupom. Ako všade, väčšinou tam píšu ľudia väčšinou negatívne skúsenosti. Preto treba občas prížmúriť jedno oko a možno trošku zariskovať. Niekedy tam môže byť opísaná zlá skúsensoť z pred dvoch rokov, z ktorej sa obchod mohol poučiť.

E-shopy ponúkajú viacero možností dopravy. Osobne používam tú zadarmo – čínskou poštou, no môže sa stať, že práve na tvoju vec hodia práčku a rozbije sa.

Ako je to s daňou a clom

Štát si samozrejme nenechá ujsť možnosť niečo speňažiť. Daň treba zaplatiť v určitých prípadoch pri nákupe tovaru v hodnote nad 22€ a clo nad 150€. V praxi to vyzerá tak, že v Číne produkt balia ako darček, preto táto povinnosť nevznikne. Je dobré to však napísať aj do poznámky pri objednávke, keby náhodou…

Scroll To Top
Táto stránka využíva súbory Cookies Chcem vedieť viac.